| Λndrei a întrebat:

Bună,
Vreau să-mi schimb sistemul audio de pe mașină,(din fabrică), cu unul nou, însă nu mă prea pricep. Este o Skoda Fabia, berlină, din 2007.
Am câteva întrebări,
1. Pe ce site aș putea găsi echipamentul necesar?
2. Ce radio player aș putea să-mi cumpăr,( vă rog exemple)?
3. Ce difuzoare mi s-ar potrivi,(am văzut că sunt pe dimensiuni și mi-e frică să nu încapă dacă iau prea mari)?
4. Dacă iau un subwoofer puternic, avariază mașina în timp?
5. Cum trebuie să fie boxele de pe spate?
Dacă este cineva ce se pricepe în domeniu și este amabil să discute pe privat, aș fi foarte recunoscător, +Fundă.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. www.beloud.ro sau www.sono.ro
2. Pentru inceput, cred ca poti folosi playerul masinii, daca are macar iesiri RCA pentru amplificator. Daca vrei ceva bun, cam asa ceva: http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/ALPINE/CDE-134BT/ sau macar http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Pioneer/MVH-150UB/
3. Eu sunt de parere sa lasi difuzoarele originale, sunt destul de ok si alea, ca la masinile mai noi sonorizarea de fabrica nu e tocmai slaba. Daca totusi vrei sa le schimbi, mergi pe Kenwood, MTX, Magnat, JBL. Astea le stiu eu de bune, dar in boxe nu prea am experienta. Fereste-te insa de Blaupunkt, SAL si Dibeisi.
4. Subwooferul poate starni 'greierasi' in masina. Altceva nu prea poate face, masina e totusi prevazuta sa reziste la vibratii.
5. Cum spuneam, as fi de parere sa nu umbli la boxe. Dar daca ai loc, boxele ovale mi se par cele mai potrivite pentru spate, daca ai loc in spatele banchetei. Cu cat mai mari cu atat mai bine, insa vezi sa aiba si tweetere pe ele.
Pentru mai multe sfaturi, iti recomand sectiunea asta de pe 4tuning (fa-ti cont daca nu ai, apoi deschide topic si vei primi sfaturi si sugestii) : http://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html

| Λndrei explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc mult! Mi-ai fost de mare ajutor!

4 răspunsuri:
| ManiacuAMD a răspuns:

1.echpament necesar te referi la boxe sau la echipament pentru operatiunea de schimbare? infine poti gasi pe site-uri la mana a 2 asa am si eu
2.ar fi bun un pioneer sau un Sony xplode
3. daca iei prea mari depinde unde vrei sa le pui se poate rezolva de cineva care se pricepe nu e problema dar este indicat sa iei dimensinea exacta
4. daca iei un subwoofer puternic nu prea are de ce sa o afecteze, doar daca nu ai totul necesar(statie, etc...)
5.boxele pe spate trebuie sa fie mai mari si mai puternice decat cele de pe fata

| Λndrei explică (pentru ManiacuAMD):

Prin echipament mă refer la difuzoare, radio etc.
De preferat le-aș lua noi, nu mă risc cu second-hand că am pățit-o de vreo câteva ori și m-am cam lecuit.
Am găsit pe emag.ro câte ceva,
Radio - http://www. emag.ro/radio-mp3-player-auto-jvc-4x50w-usb-aux-bluetooth-kd-x310btey/pd/DNCRLBBBM/
Subwoofer - http://www. emag.ro/subwoofer-activ-mtx-road-thunder-120w-rt8pt/pd/DQ9PJBBBM/
Îmi trebuie stație sau ceva la acest subwoofer?
Nu am nevoie de subwoofer foarte puternic, doar ceva modest, ca acesta.
La partea "difuzoare", nu știu ce s-ar potrivi. Cele ce vin cadou la radio mi se par cam praf, și nu le-aș pune la uși. Îmi trebuie altele și încă două pe spate, mari, cum zici tu.

| Λndrei explică (pentru Λndrei):

Este o pauză între www. și emag.ro. Nu merge editat.