| Cinesafie a întrebat:

Bună ziua, astăzi am circulat cu autobuzul și am fost dat jos de către un controlor RATUC din prisma faptului că abonamentul e expirat. Abonamentul a fost făcut în data de 7 luna trecută.
Am făcut greșeala de a mă legitima, acesta cerând înainte 35 de lei "plată pe loc".
Am refuzat semnarea procesului verbal, cu toate că inițial spusese că trebuie semnat.
Amenda îmi va veni acasă din cele spuse.
Are rost să o contest? Cât timp am și ce ar trebui să fac?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa contesti de ce? scria pe abonament ca e valabil inclusiv azi?

| Cinesafie explică (pentru suntserios):

E abonament pe o lună făcut în data de 7 luna trecută

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din moment ce abonamentul nu mai era valabil, nu mai ai ce face.
Zi merci ca e amenda mica.
Nu te incurca cu contestatii, alea sunt pentru cazurile in care esti amendat pe nedrept.

| dannys a răspuns:

Normal ca a expirat ca daca este facut pe 7 decembrie trebuia sa stii ca 6 ianuarie este ultima zi.Nu-ti ramane decat sa platesti amenda.Contestatie degeaba faci.

Răspuns utilizator avertizat