| Eusunt11 a întrebat:

Buna ziua, astazi am trecut pe rosu deoarece semaforul nu era vizibil. Am incetinit dar tot am trecut, era seara deci nu am incurcat traficul si nu am fost oprit de vreo masina de politie, ii prima mea greseala si as vrea sa stiu daca camerele de supravegheat pot face ceva si sa ma astept cu ceva in posta. Precizez nimic nu s-a intamplat si nu-s vreun vitezoman, aveam cam 40 in bord.

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Clasic, toți pietonii se cred șoferi (RAY + katin) laughing

Pentru toți opinioniștii fără permis de conducere:
- Există O GRĂMADĂ de semafoare care nu sunt vizibile în țară, la fel și semne de circulație, chiar și treceri de pietoni (datorită românașilor care parchează liniștit și pe trecere dacă se poate). E de datoria șoferului să conducă preventiv, bineînțeles, dar condițiile de condus nu ajută deloc.

- Dacă strada e goală, nu "îți dai seama" ce culoare e semaforul fără să îl vezi, e la mintea cocoșului.

- Dacă semaforul nu funcționează, există alte semne care reglemtează circulația, nu "îți dai seama" de nimic.

- Nu suntem în vreo țară suficient de evoluată (încă) să se sesizeze cineva din oficiu. Camerele se folosesc pentru a se verifica diverse situații. Deci nu mai visați voi la scenarii de Germania că nu e cazul.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum sa nu fie vizibil un semafor, mai ales seara? Zi mai bine ca nu ai vrut sa astepti sa stai la semafor.
40 km/h e cam mult sa intri intr-o intersectie.

| RAY a răspuns:

Eu că pieton după mult mers pe jos îmi cam dau seama cine are prioritate față semafor, trebuie sa îți dai seama când și voie, daca semaforul e închis ce faci?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce idiot e corectorul de pe xiomi, fara, ai

| Violleta2022 a răspuns:

Daca erau camere video la acel semafor, atunci poti primi amenda prin posta.
Vezi ca trecerea pe culoare rosie a semaforului este o iegalitate, iar viteza alta.

Nu are importanta nici daca circulai cu 5km pe ora, fiindca trecerea pe culoarea rosie, este total interzisa.

| Holiday a răspuns:

In Romania nu exista camere fixe omologate pentru sanctionarea contraventiilor in trafic. Cel mult, inregistrarile sunt folosite ulterior pentru a cerceta felul in care s-a produs un eveniment rutier. Cum nu s-a intamplat niciun eveniment, nimeni nu va cerceta ceva.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu se intampla nimic. Traim la taranoaia, nu in Germania.

| Feitan a răspuns:

Daca in intersectie era vreo camera si se vede clar ca ai trecut pe rosu atunci ti se i-a permisul o luna, ce poti face e sa te judeci cu ei sa tragi de timp in caz ca ai mare nevoie in perioada apropiata de permis sau sa gasesti un avocat bun sau cu pile (caz real). Am un prieten a trecut pe rosu si si-a pastrat permisul 1 an si dupa a gasit un avocat care i-a castigat cazul pentru 300 euro. Daca esti sofer ocazional si nu depinzi de permis nu are rost sa te complici.

| katin a răspuns:

Minti din start. Cum sa nu fie vizibil un semafor?
Da, camerele de supraveghere arata ce ai facut. Depinde de politist ce decide.

| suntserios a răspuns (pentru katin):

Confundați amândoi grav Romania cu Germania unde traficul e monitorizat de camere video și poliția își face treaba

| Feitan a răspuns (pentru katin):

Nu esti sofer din start, in Bucuresti exista semafoare prost amplasate sau mentenanta proasta a copacilor, pe Valea Oltului la intersectia cu Valea Argesului inainte era un pom care bloca vizibilitatea semaforului aproape complet, il puteai vedea la 20-30 m apropiere. Alt exemplu la Mega mall e o intersectie la care daca te pui pe banda de stanga si esti prima masina, semaforul e fix deasupra capotei, poti sa te uiti la cel din dreapta dar foarte greu.
Si astea sunt doar exemple care imi vin pe moment, nu stiu in ce lumea lui Mikey Mouse traiesti tu de ai impresia ca nu exista "semafor greu de vazut, prost amplasat"? Bucuresti are intersectii cu design gresit si/sau periculos sau chiar confuze pentru soferi incepatori sau din afara. O sa fiu putin pe langa subiect dar pe noua autostrada exista popasuri din X in X km fara a avea benzi speciale de accelerare si decelerare, adica crima legala, exista un videoclip cu un baiat care explica de ce este extrem de periculos.