| Savu37 a întrebat:

Eu m-a încurc mereu in Intersecțiile in cruce. Cine îmi poate explica cum e mai ușor sa îți dai seama când ai prioritate și când sa cedezi?
Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Bănuiesc ca vorbești strict de prioritatea de dreapta, nu discutam de semne, semafoare ai agenți de circulație.
Intr-o intersecție in cruce ai trei variante de deplasare: la dreapta, înainte, la stânga.
Daca faci dreapta, nu prea ai cui sa dai prioritate, deoarece cu cei care vin din dreapta ta nu te intersectezi. Deci daca faci dreapta, ai prioritate.
Daca mergi înainte, te intersectezi cu cei care iti vin din stanga si cei care vin din dreapta. Prioritate le daiexclusiv celor care vin din dreapta ta. Simplu.
Daca virezi stânga, te poți intersecta cu toți ceilalți. Pentru cei care circula pe drumul perpendicular, regula e aceeași ca la situația anterioara, le dai prioritate doar celor care vin din dreapta. Mai raman cei care iti vin din fata, in momentul in care tu virezi la stânga, aceștia rămân in partea ta dreapta, deci au prioritate si ei.
Rezumând, când virezi la dreapta ai prioritate, când mergi in fata dai prioritate celor care vin din dreapta ga, iar când faci stânga dai prioritate celor care vin din dreapta sau din fata.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic mai simplu decat o intersectie in cruce... Te uiti la semne si dai prioritate când ai stop si cedeaza... Iar cand virezi stanga dai mereu prioritate de dreapta

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

De asemenea daca el vireaza dreapta, are prioritate.

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Are prioritate daca semnele zic asta

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Da, corect. Insa daca vorbim de o egalitate exemplu STOP/CEDEAZA si invers, cel care vireaza dreapta are prioritate, sunt si unele dispute pe net cum ca 'stop si cedeaza ' nu sunt egale, si precum ca cel cu stop pleaca ultimu.Dar eu mereu cand am stop sau cedeaza le vad egale pe amandoua cand vine vorba de prioritate(stiu ca la stop opresti roata de tot) tu ce parere ai, stopu pleaca ultimu? Adica in o intersectie in care e stop si cedeaza.Stopu face la dreapta, si cedeaza tot la dreapta vrea.Care pleaca primul? eu cred ca cel cu stopu ca vireaza la dreapta.

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Stop si cedeaza sunt la egalitate. Diferenta tine doar de vizibilitate, de aia e folosit stopul in loc de cedeaza

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Da, asa stiam si eu, acum am mai aflat o parere mersi happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Du-te la scoala de soferi.