| ingeraaas a întrebat:

Buna TPU.am niste probleme la informatica
imi poate explica cineva diferenta dintre impartirea % si impartirea /? tot mereu le incurc sad

2 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Iti explic eu. % iti da intotdeauna restul obtinut in urma unei impartiri a doua nr de tip int. / iti da catul(daca deimpartitul, impartitorul si catul sunt declarate de tip float, catul il vei obtine cu virgula; daca deimpartitul, impartitorul si catul sunt declarate de tip int, catul il vei obtine ca fiind valoarea intreaga obtinuta in urma impartirii deimpartitului la impartitor.
ex: deimpartit, impartitor si cat de tip int
deimpartit=5
impartitor=4

Sper ca acum iti va fi clar.
cat=1

deimpartitor, impartit si cat de tip float
deimpartit=5
impartit=4
cat=1.25

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

% se foloseste pentru obtinerea restului imartirii la un numar si / pentru impartire
((www.maine.eu.nu (probleme info rezolvate clasele 9-12))