| RalucaRallu15 a întrebat:

Hey... cine imi poate explica când si cum se folosesc propozițiile WEIL, DASS, DENN, DAMIT si DESHALB in limba germana... mereu le incurc in propozitii si nu stiu cum sa fac sa le invat corect si repede. Dau funda. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Este o grămadă de teorie pe care ar trebui să ți-o explic legată de aceste conjuncții pentru a înțelege exact rolul fiecăreia și motivul pentru care se folosesc într-un anumit fel. Dar o să mă rezum doar la ceea ce e complet necesar, pentru că probabil înveți germana ca pe o limbă străină și nu ai studiat sintaxa ei.

În primul rând, trebuie să știi că acestea sunt CONJUNCȚII, și nu propoziții, cum ai scris tu în întrebare. Conjuncția leagă două propoziții, în schimb prepoziția leagă un substantiv de cuvântul pe care îl determină.

Weil = pentru că
- apare la începutul unei propoziții subordonate (Nebensatz)
- forma propoziției: weil + subiect + alte părți de propoziție + predicat la sfârșit.

Dass = că
- apare la începutul unei propoziții subordonate (Nebensatz)
- forma: dass + subiect + alte părți de prop. + predicat la sfârșit

Denn = că
- apare la începutul unei propoziții principale (Hauptsatz)
- forma: denn + subiect + predicat + alte părți de propoziție

Damit = ca să
- apare la începutul unei propoziții subordonate (Nebensatz)
- forma: damit + subiect + alte părți de prop. + predicat la sfârșit

Deshalb = de aceea
- poate apărea fie la începutul unei propoziții subordonate, cu forma: deshalb + predicat + subiect + alte părți de propoziție, fie la începutul unei propoziții principale, cu aceeași formă.

În caz că nu știi ce înseamnă Hauptsatz și Nebensatz: Hauptsatz (propoziție principală) poate sta singur, dar Nebensatz (propoziție secundară/subordonată) este legat neapărat de o propoziție principală, fără de care nu are înțeles. În limba germană pot exista atât propoziții principale care încep cu conjuncție, cât și secundare.

Ceea ce ți-am spus mai sus este destul de vag, deci dacă mai ai nevoie de alte detalii, spune-mi.

3 răspunsuri:
| RalucaRallu15 explică:

Prepozitille *

| RalucaRallu15 explică:

Mulțumesc mult happy... eu sunt mutata in Germania si la scoala imi cere astea le am explicate si in germana si in romana si de pe internet... dar tot mi se par complicate, pentru ca nu stiu care sa le folosesc... dar ci timpul cred ca le voi sti fara sa ma mai gandesc... dar si varianta ta ma ajuta... Mulțumesc inca o data

| iamprettybored a răspuns (pentru RalucaRallu15):

Nu știam că ești în Germania happy Eu sunt în România, dar învăț germană ca pe o limbă maternă de când eram la grădiniță laughing Cu puțin exercițiu, sunt sigură că te vei descurca, însă trebuie să știi și cum se folosesc corect înainte. Limba germană este o limbă destul de grea în sine, deci dacă mai ai nevoie de ajutor cu ceva, sunt aici happy