| liviunm a întrebat:

imi poate spune si mie cineva cand cobor o vale si apas ambreiaj plus frana, are ceva?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambreiajul il apesi doar daca masina franeaza aproape de a se opri. La viteza nu e nevoie sa apesi ambreiajul, e suficienta frana. Plus coborârile lungi se fac in frana de motor si din cand in cand cu frana de serviciu

| Crackman a răspuns (pentru suntserios):

In conditia in care utilizeaza frana doar pentru urgenta. Logic ca este gresit sa franezi mai ales datorita uzurii crescute.
Eu am vrut sa ii zic ca la vale poate sa fie linistit fara ambreaj. Scapa de o pedala

| suntserios a răspuns (pentru Crackman):

Nu, tu ai zis sa o scoata pe liber. O mare greseala cand cobori o panta

| Crackman a răspuns (pentru suntserios):

Pff trebuie sa ii zic cu ce viteza sa coboare, o baga inapoi zici de parca omu nu gandeste

| Sofer a răspuns:

Depinde despre ce vale/panta cobori daca este un drum lung in panta si rulezi in treapta a 5 iei picior de pe acceleratie si o lasi in frana de motor. Iar daca te apropi de o panta si vei fi nevoit sa cobori cu 40 kmh in treapta 3 (eu asa cobor) cu piciorul pe frana sa fi gata sa franezi.

| Crackman a răspuns:

Daca este la vale... ii dai putina viteza si o scoti pe liber. Stau numai cu frana. Este mai simplu

| suntserios a răspuns (pentru Crackman):

Este foarte gresit sa cobori cu masina pe liber. Pierzi din controlul asupra ei si nu poti folosi frana de motor, ca sa nu mai zic ca in frana de motor masina consuma ZERO. Nu mai sfatui lumea sa coboare pante cu masina pe liber.

| GouDidodino a răspuns:

Asta se invata la scoala de șoferi, ar trebui să știi

| Daniel323 a răspuns:

Nu se apasa ambreiajul decat cand schimbi viteza. punct.

| laurentiu188 a răspuns:

Numai apasa ambreiajul, lasa-o in frana de motor, astfel mentii aderenta la sosea si in plus o sa ai consum 0%