| MarkMarian3 a întrebat:

TPU, cam acum ceva timp mi-am luat un Golf 4, tot aici m-am consultat cu voi ce masinuta si am ales 1.4 -16v. Acuma treaba e buna, masina e super cu toate ca poate era un mai bine 1.9. Eu mi-am inmatriculat masina pe numele meu si asigurarea pe numele meu si cam pe 6 luni dau 830 lei si as dori sa schimb asigurarea pe alt nume. Cum trebuie sa procedez ca ma cam rupe si ma doare inima? Nu ma intrebati de ce nu am inm pe alt nume din prima, motivul nu aveam persoana de incredere in tara, adica mama, iar acuma ca tot e in tara si se apropie iar sa platesc asigurarea, as dori sa imi spuneti cum sa procedez.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Focus 1.8 TDDI (motoarele pe benzina nu le cunosc personal, dar am auzit doar laude despre ele)
Megane 1.6 16V, 1.8 16V sau 1.5 dci, 1. 9dci
Astra 1.6 8V sau 1.7 CDTI
Cu mult superioare Golfului la capitolul tinuta de drum, iar motoarele recomandate de mine sunt mult mai reusite decat 1.4 si 1.6 de la VW.
Focusul la confort e echivalent cu Passat, nici nu se pune problema sa-l compari cu Golf; are foarte mult spatiu interior, iar suspensia e pe brate independente inclusiv pe spate, stai intr-un hatch precum in limuzina. Si Megane e tot pe acolo cu confortul, are niste scaune dementiale, si e extrem de bine izolat fonic

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci contract de vanzare-cumparare sau donatie, si faci transcrierea pe numele mamei tale.
Asta inseamna insa sa treci iar pe la RAR pentru certificat de autenticitate, sa scoti iar adeverinta anaf, certificat fiscal, si restul.
Nu stiu cu cine te-ai consultat pe aici, probabil eu eram offline, ca altfel ti-as fi zis sa-ti iei Golf 1.4 doar daca dai la schimb un set de roti pe 14"... Si eventual primesti diferenta.

| MarkMarian3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aha inteleg, multumesc dar ce vrei sa spui Golf 1.4 doar daca dai la schimb un set de roti pe 14? nu e buna masina pe 1.4 1.6?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MarkMarian3):

Sunt satul de Golf 4 in general, e o masina facuta din topor. Cu 1.9 diesel e ok, dar motoarele pe benzina sunt prastii.
Impresia mea, dupa ce am condus astfel de masini, este ca nu ai nimic:
-nu trage
-consuma mult
-nu e fiabil motorul
-caroseria nu are tinuta buna de drum
-scaunele sunt proaste si nu ai loc la picioare.

| MarkMarian3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mie unul sincer imi place deocamdata parca era o idee mai bune 1.6, da am citit postul anterior tu nu mi-ai recomandat mi-ai spus ca 1.4 e foarte prost, 1.6 prost. 1.9 merge parca. infine iti multumesc pentru timpul acordat. totusi o intrebare ce masina de caroserie asemanatoare cum e golf micuta hathback iti place tie si mi-ai recomanda?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MarkMarian3):

Focus 1.8 TDDI (motoarele pe benzina nu le cunosc personal, dar am auzit doar laude despre ele)
Megane 1.6 16V, 1.8 16V sau 1.5 dci, 1. 9dci
Astra 1.6 8V sau 1.7 CDTI
Cu mult superioare Golfului la capitolul tinuta de drum, iar motoarele recomandate de mine sunt mult mai reusite decat 1.4 si 1.6 de la VW.
Focusul la confort e echivalent cu Passat, nici nu se pune problema sa-l compari cu Golf; are foarte mult spatiu interior, iar suspensia e pe brate independente inclusiv pe spate, stai intr-un hatch precum in limuzina. Si Megane e tot pe acolo cu confortul, are niste scaune dementiale, si e extrem de bine izolat fonic