| liceu a întrebat:

Cand vrei sa pornesti de pe loc cu o masina (diesel), cand incepe masina sa se miste? Cand dai putin drumul la ambreiaj si astepti si va porni sa se miste putin, sau nu se misca din loc daca nu ai apasat inca pe pedala de acceleratie?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diesel urile pleaca destul de usor si doar din ambreiaj fara sa accelerezi

| xerxes1 a răspuns:

Pleaca de pe loc si fara sa o accelerezi.

| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

Se misca putin daca drumul este drept, dar o sa moara motorul pana la urma. asa ca apasa acceleratia incet cu ambreiajul la jumatate(acolo unde motorul trepideaza) si dupa ce masina pleaca 1 metru 2 dai drumu la ambreiaj big grin

| Farcas_Paul_1990 a răspuns:

Deci:Calci ambreajul pana jos, il ti apasat si apesi cu celalalt picior(dreptul de regula)acceleratia doar putin dupa care ridici usor piciorul de pe ambreaj si porneste!

| iDarkness a răspuns (pentru Farcas_Paul_1990):

Dreptul de regula? Ai 3-4 picioare dude?

| Heylin a răspuns:

Pleaca de pe loc cand apesi si acceleratia.
(Pornesti masina din cheie, apesi apreiaju la fund, bagi in viteza, lasi ambreiaju usor pana incepe sa tremure putin motoru si apesi incet pe acceleratie.)