| εмiLч97 a întrebat:

Ce masini bune (din toate punctele de vedere: intretinere, motor etc.) pe motorina sunt recomandate pentru incepatori? (as vrea cat mai multe modele)

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu imi place ce zic, dar... Golf 4 1.9 TDI ALH sau 1.9 SDI, e o masina ideala pentru incepatori. Consum mic, usor de condus, piese ieftine, motoare rezistente.
Nu imi place sa o recomand pentru ca e facuta asa... Pentru incepatori, tarani si femei. Daca ai mai avut ceva masini inainte (Ford, Renault, Opel, Mercedes, Kia, etc), Golf 4 o sa te frustreze de la prima atingere, fiind un cazan inghesuit, cu tinuta slaba de drum, cu multe defecte cronice care te sacaie din toate partile. Partile cele mai nasoale la Golf 4 TDI, sunt pretul total supraevaluat, si faptul ca toti taranoii au asa ceva in curte, parcat ciobaneste intre fantana si faiton, echipat cu cateva cruciulite pe ventuze, cotiera de bazar, huse si modulator cu 'populara'.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Alte modele ar fi:
-Ford Focus 1.8 TDDI (dar e prea maricel si scump la intretinere pentru prima masina)
-Opel Astra H 1.3 CDTI-1.7 CDTI
-Kia C'eed 1.6 CRDI
-Renault Megane/Clio 1.5 dCI (doar daca ai bani sa-l iei nou sau cu foarte putini km).

| OldSoul a răspuns:

O Bora 1.9 alh ar fi perfecta, mai este si Golf-ul 4 tot 1.9 alh, acum depinde ce vrei, hatchback/break sau sedan.
Consumul este acceptabil, motorul este fiabil, intretinerea acceptabila, acum doar sa cauti una cu km putini, altfel nu e tocmai cea mai buna varianta.
Km putini dar reali, asta insemnand undeva sub 300.000, ele duc si mai mult, dar dupa o perioada mai au nevoie de una alta.

| Klandestin a răspuns:

Un bmw e36 1,6! Si o sa ai succes si la femei.