| anonim_4396 a întrebat:

Daca cumpar un autovehicul euro 3 inmatriculat in Romania, cat ma costa sa-l inregistrez pe numele meu (toate costurile)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da mai multe detalii, raspunsul corect depinde de perioada cand a fost inmatriculat. Daca a fost inmatriculat in perioada 2007-2011 depinde de faptul daca taxa de poluare/de prima inmatriculare a fost sau nu restituita.

| andreea8888 a răspuns:

Buna!
De anul trecut, taxa pentru ''poluare'' a luat-o razna, iar in plus, daca aceasta a fost platita si mai apoi statul dat in judecata de catre cel care a platit-o si mai apoi recuperata in instanta, cumparatorul masinii (al doilea proprietar), are obligatia de a achita fara nicio discutie, taxa respectiva, deoarece se considera a fi o taxa care niciodata nu a fost platita.
In cazul in care masina este inmatriculata, fara taxa recuperata, fie ca este EURO1, 2,3 SAU 4, nu constituie o problema, taxele fiind aceleasi ( toate taxele inmatricularii nefiind mai mari de 200 lei).
O zi frumoasa!