| vasil_ppt a întrebat:

Daca masina are bateria consumata, ceva o consuma, pot fi fisele si bobina? Am incercat si alta baterie, nu e stricata, insa e un consumator pe undeva si un mecanic ca zis ca ar putea fi fisele si bobina.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bobina este alimentata doar cand e contactul pus.
Mecanicul ala e bun de desfundat WC-uri, la cata inteligenta zace in el. Nu mai vorbi cu el.
Verifica becurile din portbagaj si torpedo, iar daca ai alarma, aia e suspecta in acest caz.
Becurile le verifici daca nu cumva raman aprinse permanent.

| vasil_ppt explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am cum sa verific pentru ca nu mai am baterie. Bateria o incarc, dar se descarca apoi destul de repede. Daca plec pana la magazin e posibil sa nu mai reusesc sa o pornesc sa ma intorc acasa. Nu am alarma, iar becurile nu au ramas aprinse.
Inainte de asta, au fost uitate farurile aprinse, apoi a fost incarcata bateria si isi revenise. Dar dupa o perioada s-a dus de tot. Repet, as putea lua alta baterie, insa nu cred ca rezolva problema de tot, ci e doar ceva temporar. Trebuie sa se gaseasca acel consumator care imi suge energia bateriei happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru vasil_ppt):

Foarte suspect. Ma gandesc daca nu ai un contact imperfect pe instalatia masinii. La cablurile bornelor sunt doua fire groase ce merg direct in electromotor, iar cele mai subtiri sunt complet separat, duc la instalatia masinii. Daca undeva ar fi un surub slab, ori masa caroseriei aproape rupta, ai avea curent pe instalatia masinii doar cand bateria e incarcata "full", adica are vreo 13v. Cand scade tensiunea, nu mai ajunge curent in instalatie; e doar o ipoteza.
Cea de-a doua ar fi alternatorul defect, care nu incarca bine, si descarca in mers; bobinaj ars/in scurt, de exemplu. Probabil s-ar aprinde becul de probleme la incarcare, sau s-ar opri motorul.
Incearca sa masori tensiunea cu motorul pornit. Ar trebui sa fie intre 13.2v si 14.5v
Eu am la garaj o masina care nu mai incarca deloc, tot asa se manifesta. Pun baterie buna, incarcata, pe ea. Pornesc motorul, il las sa mearga 10 minute, iar cand il opresc, abia mai porneste a doua oara. In bord nu am becul de baterie aprins mereu, dar uneori se aprinde. Am masurat tensiunea si e 12, 6v cu motorul pornit, deci nu incarca absolut nimic. De vina este alternatorul sau unul din releele de incarcare, la masina mea.