| herbalist a întrebat:

Daca posed si conduc un motor de 1000 cmc si eu am permis de A2 ce risc daca sunt prins? astept raspuns urgent si

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

E ca si cum nu ai avea permis si ti se intocmeste dosar penal :
Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta este conducerea cu permis de categorie necorespunzatoare si este infractiune conform art.86, alin.2 din OUG 192/2005, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."
De asemenea, daca esti condamnat, iti va fi anulat permisul de conducere, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile prevazute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) si (5), art. 89 alin. (1) si (2), art. 90 alin. (1) si la art. 92 alin. (3);"

| onasis1961 a răspuns:

DAi examen iei A-ul si ai scapat de emotii! BAfta!

| Braunion a răspuns (pentru onasis1961):

Nu toata lumea are voie sa ia categoria A. Trebuie sa ai minim 24 de ani sau (daca n-ai) minim 1 an de experienta pe A nu stiu cat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic de speriat, doar dosar penal, suspendare permis si eventula cateva luni de inchisoare

| Duucu a răspuns:

Fă-ți permis pentru motoare și nu mai ai probleme...

| ombladon a răspuns (pentru Duucu):

Poate inca nu are 24 de ani ca sa poata da de categoria A...

| Duucu a răspuns (pentru ombladon):

24 de ani pentru A?
Nu stiam...

| ombladon a răspuns (pentru Duucu):

Din nefericire, da...

| Braunion a răspuns:

Anulare permis, dosar penal si cativa ani de inchisoare (cu sau fara suspendare, depinde de hotararea instantei)

| hackvl1 a răspuns:

Pai daca esti prins de politie ti se va intocmi dosar penal si 5 ani pa pa permis