| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o nelamurire, am inteles ca Atunci cand franam calcam AMBREAJ si dupa FRANA, pentru a nu avea o franare brusca, dar nu inteleg cu schimbatorul, trebuie sa fie in viteza in timp ce eu apas ambreajul si apoi frana, sau trebuie sa fie la punct mort?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza daca e in punctul mort sau in viteza, daca e bagat in viteza ti apasat ambriajul apoi franezi si cand dai drumul la frana te asiguri sa bagi in viteza corecta ca sa nu supraturezi motorul sau sa nu il inneci (turatii mici - si o ai bagata intr-a 4º de ex.) trebuie sa bagi in viteza corecta ca sa mearga motorul bine. In caz ca te apropoi de un stop sau semafor care e in rosu poti sa lasi in punctul mort ca sa nu schimbi viteze de pomana dai drumul la ambriaj si franezi pana se opreste masina. La autocamion - autobuz nu se recomanda sa faci asa ceva deoarece are gabarit depasit cu riscul de pierdere a sistemului de franare. (recomendabil folosirea franei de motor apoi cand are viteza mica calci mai tare pedala).

| mgtow a răspuns:

Iarna NICIODATA sa nu mergi in punctul mort cu masina pentru ca e polei pe carosabil si la vale o ia ca sania pana cazi in prapastie sau faci accident.

| bettybea2011 a răspuns:

Daca vrei sa ai o franare buna, schimbatorul il duci in punctul mort