| anonim_4396 a întrebat:

Deci lamuriti-ma si pe mine careva va rog : Acum doi ani am schimbat ambele faruri pe un peugeot, mereu ca era zi sau noapte imi bateau foarte bine, de o luna incoace seara cand conduc nu mai imi bat farurile indeajuns de tare, abia vad 5 metri in fata mea,nici atat, bat prea aproape de masina, vad 1 metru doi de drum si atat. E o diferenta cer pamant intre cum imi bateau farurile pana acum o luna fata de cum imi bat acum.
Am o rotita in interiorul masinii de care reglez farurile dar deja e la maxim dat ca sa bata cat mai in fata. Ma cert aici cu prietenul meu, el zice ca degeaba merg la service ca aia NU imi fac nimic, doar imi spun cum imi bat farurile cu aparatul ala optic de reglat faruri, dar intrebarea mea e urmatoarea: de ce ii mai zice aparat de reglat daca nu regleaza nimic? Adica merg la service sa mi spuna aia cum imi bat farurile de bine sau nu? Aia stiu si eu deja!
CE pot sa fac?
multumesc

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Majoritatea masinilor de prin 1995-2000 au acel buton de reglat farurile. Iar cele cu xenon au autoleveling, adic se regleaza singure in functie de incarcatura, adic, daca masina va fi incarcata mai tare pe spate, farurile se vor regla sa bata mai in jos singur, in timp ce la o masina fara autoleveling va trebui tu sa le reglezi din butonul dedicat.

Acum sa revenim la farurile tale, ai umblat in timpul asta la reglajul lor "fizic"? Ele au un sistem de reglaj mecanic, se regleaza si de acolo sus/jos stanga/dreapta. Daca ai umblat pe acolo sau eventual ai desfacut farurile exista posibilitatea sa fii pus motorasul gresit sau sa fi dereglet farul.
Acel aparat "de reglat faruri" se foloseste pentru a regla bine farurile, altfel spus se pozitioneaza in fata farurilor la o anumita distanta si o anumita inaltime, mai apoi in timp ce reglajul electric este pe pozitia 1, ei regleaza farurile mecanic, deci acel aparat, nu regleaza nimic, este strict de ghidaj pentru ca ei sa poata regla bine farurile.
O alta problema pot fi becurile prost calitative, nu te astepta ca o pereche de becuri de 15 lei sa lumineze la fel de puternic ca una de 100 de lei.
O alta problema posibila (si banuiesc ca asta e cauza) apare la farurile cu lupa, dupa un timp aceea "lupa" se arde si nu mai reflecta bine lumina. (Farurile cele ieftine/tuning, cel mai adesea au lupe din plastic care dupa un timp se ard, altfel spus acel strat care reflecta lumina se oxideaza, arde) Acum desigur nu stiu daca ai faruri cu lupa.

Deci, in concluzie, daca ai becuri ieftine, schimba-le, baga ceva Osram, Philips cu plus de vizibilitate, preferential, cu lumina normala, cele cu tenta lumineaza cam slab in unele conditii.
Daca ai farurile matuite, fa-le polish.
Daca farurile tale nu au lupa, poti incerca sa mergi la service sa le regleze.
Dar daca au lupa, recomandat e intai sa mergi la cineva care se pricepe sa verifice lupele, si daca e cazul sa le inlocuiasca.

1 răspuns:
| pumpkinky a răspuns:

Ah, si inca ceva: au toate masinile buton de reglare al farurilor?