| Kìñg_Gÿòþsÿ_1997 a întrebat:

Este legal sa ai parbriz heliomat?

1 răspuns:
| ibaal a răspuns:

Geamurile vehiculelor trebuie să fie omologate şi să poarte marca de omologare în conformitate
cu Directiva 92/22/CEE2) cu modificările ulterioare sau cu Regulamentul 43 CEE-ONU3).
Condiţia se consideră îndeplinită şi de către geamurile care sunt omologate conform normelor
SAE sau DOT.
Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o
transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor. Câmpul de
vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.
În cazul în care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din
câmpul principal de vizibilitate.
În cazul în care geamurile vehiculului au o transparenţă modificată faţă de cea stabilită prin
marcajul de omologare, se urmăreşte ca stratul aplicat ulterior să fie uniform şi să nu creeze distorsiuni.
De asemenea, tratamentul electrochimic sau foliile de protecţie aplicate pe geamuri trebuie să fie
certificate şi marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai în ateliere autorizate
potrivit legii.
Aceleaşi condiţii se aplică motociclurilor carosate şi tractoarelor"

Deci ai voie sa pui folii pe fata atat timp cat se asigura o transparenta totala(geam+folie) de minim 70%