| preacopilapentruvarstaei a întrebat:

sunt, as dori un sfat daca se poate, am picat orasul de 3 ori, o data pentru prioritate, si de 2 ori pentru ca nu am reusit sa fac parcarea laterala, si m-am emotionat si am uitat sa mai semnalizez, mi-a murit motorul.Cand sunt cu instructorul conduc bine,dar cand am politistul in dreapta ma intimidez,nu prea am inteles parcarea laterala si am decis sa schimb instructorul pentru ca nu prea si-a "batut capul cu mine", oricum acel instrucotr ma demoralizat total, mi-a spus ca nu am treaba cu soferia si in ziua traseului imi spunea ca pic si m-a dat mereu inapoi nu am reusit sa am incredere in mine! Pot sa dau orasul pe alta masina daca fac ore de conducere pe ea?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu căuta să dai vina pe cineva, pentru că nimeni nu e vinovat în chestiunea asta. E ca și cum ai căuta să dai vina pe cineva din cauză că un copil nu a prins încă să meargă bine pe bicicletă. Are timp să învețe... big grin Și dacă nu reușește, n-o fi singurul care nu merge pe bicicletă. happy

Și eu am picat la oraș o dată. Și mă temeam de ziua când urma să dau din nou...

Dar realitatea a fost că nu știam să conduc bine. A trebuit să mai învăț. Am plătit ceva ore suplimentare. Și a ieșit.
Am ascultat muzică de Bach toată dimineața, m-am rugat... și la examen chiar a fost perfect. Parcă nu mai conduceam eu. laughing Am terminat cu o parcare laterală cu spatele... și nu cred că am mai făcut niciuna atât de reușită. laughing

E ceva ce nu merge decât făcut de persoana în cauză... Nu va conduce nimeni în locul tău. Trebuie să te obișnuiești cu gândul ăsta și instructorul să fie pentru tine ca o persoană pe care o iei de ocazie în propria mașină - imaginează-ți că nu știe conduce. big grin

Părerea mea: nu schimba nimic. Trebuie doar ceva timp suplimentar. Mult mai puțin decât cel investit până acum. Continuă cu aceeași mașină, cu același instructor și vei avea șanse maxime.

Știu pe cineva care a căzut de foarte multe ori. Nici ea nu cred că mai știe de câte ori. Dar la final conduce.

Inițial am avut o oarecare supărare pe persoana care „m-a picat". Acum îl privesc cu respect: din partea lui putea să-mi fi dat permisul de conducere - dar oare era mai bine așa pentru mine? Nici gând. happy

E mai ieftin să înveți acum cu mașina instructorului, decât mai târziu pe propria piele. Nu schimba nimic, continuă. Succes! happy