| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU... Am 17 ani si in curând voi da de permis. Vreau sa îmi iau o mașină si vreau sfaturi de la voi. Vreau sa îmi iau o mașină frumoasa in 4 uși sa fie buna. Vreau ca mașina mea sa impresioneze. Ceva la 2000-2000 si ceva de euro. Vreau sfaturi de mașini. Funda big grin

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa impresioneze la 2000 euro? pai un Logan ceva e cea mai buna alegere in bugetul ala

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei masina frumoasa, sa-ti zica lumea 'ce masina frumoasa ai', ia-ti VAG polishat, din targ. Dar sa nu te astepti la altceva de la ea, e doar frumoasa.
Daca vrei masina frumoasa si buna, care sa impresioneze la orice capitol, ia-ti o Alfa Romeo. Insa nu prea se potriveste cu experienta unui incepator, sunt masini agresive, foarte ascultatoare daca esti sofer experimentat, inselatoare daca n-ai experienta.
Presimt ca o sa cedezi tentatiei si o sa-ti cumperi Golf 4, si n-o sa ai bani decat de 1.4 16V sau 1.6 16V. Iti spun de pe acum, sunt niste pocnitori, sa nu te apuci de 'liniute', ca te faci de ras si in fata unui Logan. Si sa verifici uleiul periodic.

| Capone5556 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca nu ai condus golfuri 4laughing. Parca ar fugi de sub tine asa sprint au.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Capone5556):

Cred ca n-ai condus tu altceva. Golf 1.9 TDI, da, au un demaraj foarte bun. Dar incearca sa te pe drum cu el la viteza, si mai vorbim.
In plus, majoritatea care mai circula in Romania, sunt atat de obosite incat nu prea mai depasesc 140km/h fara sa dea o eroare, majoritatea intrand in limp-mode.
Intre timp, prefer un Focus 1.8 TDCI, masina care nu da impresia ca fuge de sub tine, dar cand cobori ochii in bord, ai 200... Cu nici un VW n-am reusit sa ajung mai sus de 160km/h.
De ciobaneala la viteza mica e bun, ca il intretii si din alocatie, dar mie nu-mi trebuie inghesuiala, tinuta de drum neutra si cu atat mai putin, nu-mi trebuie o masina pe care o are tot taranul iesit in oras ca sa-si cumpere cizme.

| OldSoul a răspuns:

Iti recomand un BMW e30, sunt ieftine, au un aspect placut, iar pana la 2000€ il tunezi putin si vei avea o masina care atrage atentia cum iti doresti.

| djdani2010 a răspuns:

Nu gasesti golf 4 1.9 tdi in 2000 euro. doar benzinar.
alta varianta ar fi opel astra g 1.7 tdi, o gasesti si mai ieftin, plus ca piesele sunt foarte ieftine.

| Capone5556 a răspuns:

*VW Golf 4 (cu 4 usi) * : Cu un motor de 1.6 (1 600 Cm 3) ceea ce iti ofera o taxa foarte mica, 5 trepte de viteza (cutie automata), motorizare diesel pentru un consum scazut.In plus are un design atragator fiind tineresc. Daca ai avea si niste jane de carbon ar fi si mai bine.Pretul nu depaseste 2500 euro daca negociezi poti obtine un pret bun.

| joaxenul a răspuns (pentru Capone5556):

Si eu tot la golf 4 ma gandeam... imi plan mai ales breakurile big grin. Care ar fi mai potrivit un breack sau un hagepack big grin?