| Lamasanu a întrebat:

În ce constă unghiul de fugă (Geometria), cum se face "cu ața" și cât costă dacă o duc la unu care are "laser"?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unghiul de fuga nu prea e reglabil la orice masina.
Citeste aici la ce se refera: https://ciclop.ro/2013/02/25/unghiul-de-fuga/74/
Majoritatea masinilor au doar unghiul de convergenta reglabil, din capetele de bara de la directie. Restul unghiurilor se repara inlocuind amortizoarele si bratele vechi, indoite, cu unele noi.
Reglarea convergentei cu ata poate fi ok, daca o faci foarte atent. Dar pe stand cu laser sau alta tehnologie 3D e mult mai sigur, mai ales ca programul standului vine cu niste informatii despre masina: ce unghiuri trebuie reglate si cum, ce greutate trebuie sa aiba masina, etc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Un reglaj in service cu stand de directii performant e undeva de la 80 de lei pana pe la 200-300.
Depinde cat de complicata este masina, si cat de usor se desfac piesele de la directie/suspensie.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Geometria - că așa îi zice, e detaliată aici.

https://service-autocontrol.ro/......a-in-Ilfov

cu ața ai putea-o face la trotinetă. Dacă ai mașină la care ții, poate dai și tu un ban

| Mihai0101 a răspuns:

Eu zic ca nu costa enorm mai bine gaseste undeva un pret rezonabil si dai pace daca nu ai mai facut asta!
Pretul e in jurul 100si170 de lei din cate stiu eu

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Cu ata nu e chiar ok sa reglezi directia mai bine las-o cum e