| allka a întrebat:

Mi-au luat numerele pentru transport ilegal de persoane si mi-au dat amenda mare, am contestat amenda si sunt in judecata, si am inteles ca numerele nu se returneaza pana nu se termina procesul. Daca incep sa platesc amenda pana la terminarea procesului imi dau numerele inapoi?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca platesti amenda inseamna ca esti de acord cu fapta comisa si NU! nu vei primii numerele inapoi.

| ionut236 a răspuns:

Este ca si in cazul permisului, daca dai in judecata nu platesti amenda, dupa ce depui actele la tribunal ceri certificat de greafa si cu acest act te prezinti la politie si iti ei numerele, dar dupa ce se termina procesul daca il perzi le duci de buna voie. pentru ca aici intervine prezumtia de nevinovatie adica pana nu se termina procesul nu pot dovedi ca esti vinovata

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru ionut236):

Asa este. La fel a procedat si o cunostinta de-a mea.

| MoneyMoney a răspuns:

NU. Din pacate numai la finalizarea procesului le vei primi!