| retrogrobian a întrebat:

Nu stiu sa merg pe bicicleta, poate sa ma afecteze asta daca vreau sa invat sa conduc o motocicleta?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nimeni nu s-a nascut invatat! Pentru a invata e nevoie de o bicicleta, echipament corespunzator(casca de protectie, genunchiere, cotiere, manusi) si intr-un parc... ajutat putin la inceput de un prieten, care sa te tina..., cu rabdare si vointa..., cateva mici cazaturi..., vei reusi!
Stii tu expresia: "e ca mersul pe bicicleta"! E mult pana inveti..., de uitat nu mai uiti niciodata! Succes!

13 răspunsuri:
| VladDu a răspuns:

E mult prea periculos sa mergi direct pe motocicleta chiar si pe scuter daca nu esti invatat sa mergi pe 2 roti, chiar si cei ce stiu sa mearga pe bicicleta nu prea se descurca pe scutere sau motociclete...
Cel ma bine e sa inveti sa mergi pe bicicleta folosind echipament de protectie pentru a nu te rani; poti incepe la o vale mica sa incerci sa te ajuti de picioare pentru a nu cadeahappy

| mihalitza a răspuns:

Pe motocicleta e mai usor decit pe bicicleta(vorbesc in cunostinta de cauza)deoarece nu trebuie sa dai din picioare. Cred ca poti incerca direct desi, ordinea fireasca este:intii bicicleta si apoi... celelalte.

| Midnight Rain a răspuns:

Adevarul e ca motocicleta are mai multa stabilitate decat o bicicleta, datorita greutatii, dar tot din acelasi motiv o poti scapa usor la viteze foarte mici si poate foarte usor sa te conduca ea pe tine decat invers.

E acelasi principiu, dar la motocicleta nu mai ai acelasi control si aceeasi "plasa de siguranta" in cazul in care iti pierzi echilibrul. La un motor intervin multe alte variabile: ambreiajul, controlul acceleratiei, schimbatul vitezelor, posibilitatea bruscarii franelor (care sunt, evident, mult mai puternice si pot duce usor la derapari daca nu sunt aplicate cu simt). Toate acestea combinate fara a sti in prealabil sa iti tii echilibrul pe 2 roti creeaza o reteta perfecta pentru un accident.

In schimb, in cazul bicicletei, ai de controlat doar puterea picioarelor tale si directia, fara a trebui sa te gandesti la prea multe altele.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Mersul pe bicicleta se bazeaza pe mentinerea echilibrului. Daca reusesti sa faci asta, stii sa mergi pe bicicleta.Pe motor nu ai cum sa mergi fara a-ti mentine echilibrul.Cazi intr-o parte si distrugi si motorul.
Cel mai usor inveti daca e ceva langa tine care sa iti tina bicicleta in stare de echilibru(sa tina cu mana de scaun) iar tu sa pedalezi.Asa iti va fi mai usor sa gasesti care e starea de echilibru.Cand persoana respectiva observa ca mergi cat de cat drept, poate sa lase de scaun dar sa fie pe faza sa te prinda daca cumva risti sa cazi. Dupa aceea... te descurcibatting eyelashes
Bafta :*

| lost.in.rain a răspuns:

Ar fi bine sa inveti prima data sa mergi pe bicicleta pentru a dobandi stabilitate si echilibru pe doua roti. Apoi poti sa incerci si motocicleta, desi e mai periculos.
Succes!

| TheGentleman a răspuns:

Cunosc persoane care nu merg pe bicicletă, dar nu au nicio treabă în a merge pe scuter, motocicletă

Doar instructorul îți poate spune asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Evident ar trebui sa inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate vrei sa ajungi in pom cu motoru invata intai pe bicicleta dupa aia ia-ti un scuter si dupa aia treci la motor pe motor e mai complicat plus ca motoru are si cutie de viteze oricum bafta multa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa incepi cu bicicleta si dupa cu motorul...si un scuter ar fi bun dupa ce sti sa mergi cu bicicleta ca te ajuta sa virezi repede si sa stii sa nu iti pierzi controlul.Normal ar Trebui bicicleta-scuter-motor sau daca nu ai timp ia-ti si tu un Motor cu 3 roti si gata big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da daca la bicicleta nu sti sa ti carma esti dus cu motocicleta eu merg pe bicicleta de la 3 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bah varumeo are 5 ani si intr-o jumatate de ora mergea singur aproape mai bine ca mine si nu a avut casca nici genunchere nici cotiere nimic

| nicolbutnaru a răspuns:

Da, daca nu stii sa mergi pe bicicleta nu vei putea sa tii echilibrul nici pe motocicleta. Cunosc un instructor care nu primeste la cursuri pe aceia care n-au invatat sa mearga pe bicicleta. Dar nu-i nici un bai, poti sa inveti. Pe mine m-a pasionat intr-o vreme sa-mi iau permis si pentru motocicleta insa mi-a trecut fiindca nu stiu, de asemenea, sa merg pe bicicleta, iar pe autostrada am vazut un motociclist care avea casca plina de muste si mergea pe intuneric...Consider ca vine o varsta la care mersul pe bicicleta nu este chiar precum scrisul si cititul, asa ca n-am facut din asta o tinta si m-am multumit cu soferia in trei pedale. Succes totusi.

| andreea93 a răspuns:

Cred ca o sa te afecteze. era mai bine daca stiai. poate o sa ai o problema cu echilibrul probabil dar in orice caz motocicleta are mai mult echilibru decat o bicicleta multa bafta