Întrebare recomandată | ChituAlexandru1289 a întrebat:

O masina cumparata cu contract vanzare-cumparare, iar dupa ce o pun pe numele meu o radiez, dupa 1 an-2 o pot reinmatricula tot pe numele meu? Masina tinuta in curte pentru un proiect

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dupa inmatriulare o poti radia si apoi s-o reinmatriculezi, bineinteles dupa ce treci de RAR pentru ITP.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:

"ART. 24.(1)Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot depune o cerere privind radierea din circulaţie, al cărei model este prevăzut în anexă, dacă fac dovada depunerii acestora într-un spaţiu adecvat."

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu are nici un sens radierea pentru 1-2 ani, pentru ca vei plati impozitul retroactiv.
Daca ai un proiect, lasa masina inmatriculata, doar ca nu ii mai faci ITP, rovigneta si RCA. Eu am curtea plina de masini in situatia asta, le platesc doar impozitul, iar la nevoie le fac ITP, RCA si rovigneta.

| Trioda a răspuns:

Pai..sunt doua feluri de RADIERE!
Radiere fiscala si Radiere de la Politie.
Statului ai este indiferent ce faci cu masina ta,poate fi un scuter,barca taiata in doua si pusa pe perete!
Atata timp cat in scriptele de la fisc figurezi ca propietar,platesti impozit pentru ea!
Ca nu circuli cu ea este alta problema,in momentul cand te vei hotara sa o pui in circulatie,ai faci revizia si gata.
Radierea fiscala,o poti efectua doar cand o vinzi,o predai la REMAT,ca este veche,ca a suferit un accident,incendiere, calamitae etc, acest REMAT iti elibereaza un act cu care te duci la Fisc, si vei fi scazut de la taxe si impozite.
Mai este o varianta, ca masina este obiect de muzeu..etc, aici sunt alte norme, oricum nu te incadrezi etc.
Succes!

| LzzD a răspuns:

Nu e formulata cum trebuie intrebarea :
Daca o radiezi dupa ce ai cumpărat-o de la altcineva, o poti inmatricula dupa cativa ani, daca platesti din urma impozitul, 40 lei pe an.
Daca ai inmatriculat-o deja pe numele tau, nu mai poti sa o radiezi decat daca faci dovada ca ai vândut-o, ai dus-o la rabla sau ți-a fost furată.