| abcd1234 a întrebat:

Pot sa pun ESP pe un Ford Focus 2008? Daca da, cat costa?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Orice se poate, dar iti garantez ca nu merita efortul. Nu sunt deloc in tema cu preturile, dar sa montezi un astfel de sistem intotdeauna iesi mult mai scump decat ar fi costat alegerea lui ca si dotare optionala, iar la Focus acest optional sare de 300 de euro. Presupunand ca ca pretul montarii lui ulterioare este doar dublu, te va costa 700 de euro, un pret nejustificat dupa parerea mea. Repet, este un cost bazat exclusiv pe presupuneri, el poate fi mult mai mare si iti dau un singur exemplu: cunosc pe cineva care nu a dorit sistem audio pe o masina de lux, care ar fi costat 800 de euro in plus la momentul achizitionarii masinii. Ulterior i-a parut rau si a mers la reprezentanta pentru un calcul estimativ si nu mica i-a fost mirarea cand a aflat ca montarea aceluiasi sistem costa cca. 6000 euro.
Fara a fi in tema, sunt convins insa ca ESP-ul se poate monta la orice reprezentanta Ford din tara. Si in niciun caz montarea lui nu are legatura cu cele insirate de @Andrey.

4 răspunsuri:
| koool a răspuns:

Nu. Esp pe ford, daca nu are NU.
Eu stiu, prin strainatate dar te costa, ramai fara pantaloni.
Cumparati cauciucuri bune ( goodyear sau michelin ) de preferat goodyear.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Costa mult mai mult si la reprezentatntele Ford, nu se poate monta. Motivul? Nu vor si nu au voie sa faca nicio modificare fata de cum a iesit masina din fabrica decit schimbind toate componentele aferente.
Un exemplu : la Focus, am vrut sa schimb butonul de lumini pentru a se aprinde separat proiectoarele, de stopurile de ceata. Eram dispus sa schimb butonul. Concluzia lor, la reprezentanta : '"da, dar schimbam butonul si INSTALATIA ELECTRICA " adica undeva pe la 700E. I-am scuipat in ochi si am plecat. Pina la urma am rezolvat simplu, moca!
Asta este la Ford. Sa nu mai spun ca si la Mondeo, pentru el, am ajuns la Tiriac...
Daca vrei sa faci totusi ceva, intra pe clubford, intreaba acolo,. Un mare meserias este " bibanul ". ( adolf )

| abcd1234 explică:

Cand am cumparat masina, nu stiam ce face ESP-ul. Era 358 euro (nu era mult). Daca sare de 400E nu ma intereseaza. Mai ales ca acum euro este 4. 3 si in 2008 era 3. 5