| Lucaaragiale23 a întrebat:

S-a dat legea cu carnetul de conducere la 17 ani?
Și ce categorii de carnete sunt avizate pentru 17 ani? Ca B, C, C+E etc
Se poate conduce la 17 ani orice mașină cu orice capacitate cilindrică cai adică mai pe scurt fara restricții?
Detaliați mai mult despre aceasta lege cu permis la 17 ani.
Dați și linkuri cu informație despre asta.
Am auzit că cică ar trebui însoțitor sau ceva in genul adică să stea părintele cu tine când conduci sau cum?
Ai voie pe autostrada?
Care ar fi restricțiile?
Ai voi înafara României?
Avantaje pro și contra

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege si nici nu cred ca va fi adoptata in viitorul apropiat.
In schimb. potrivit legislatiei rutiere actula poti obtine categoriile AM, A1 si B1 de la 16 ani, celelalte numai de la 18 ani sau mai tarziu.
Se pare ca unul a aruncat o idee si multi o si cred.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Ioandelasal):

Cum că daca cauți pe google permis 17 ani sunt ceva știri pe acolo

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

"Stirile" pot fi false si nu sunt prevederi legale.
Chiar in acest domeniu au existat destule "stiri" privind studiile pentru obtinerea permisului de conducere de mult timp si inca nu s-a adoptat nimic.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista nicio astfel de lege

| Lucaaragiale23 explică (pentru suntserios):

Pe google sunt ceva știri despre lucrul asta au apărut și pea TV

| suntserios a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Și ai înțeles ce ai citit pe google?

| sierra1 a răspuns:

Nu s-a dat nici o lege d-asta in RO!

| IreneeDiana a răspuns:

Încă nu exista nicio lege de acest gen în România!

| Lucaaragiale23 explică (pentru IreneeDiana):

Se vorbește despre așa ceva, google

| mi25 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Unul trage aere, iar celalti zic ca a facut pe el.
Radiosantul s-a mutat pe interet si in mijloacele mass-media. Acestia nu asteapta ca o propunere legislativa macar sa intre in dezbatere, nemaifiind vorba de promulgare, ca citesti pe net sau pe burtiera la TV: tinerii vor putea sa obtina permis de conducere de la varsta de 17 ani.
Apoi propunerea legislativa cade la comisia legislativa, deoarece nu este constitutionala si nici nu mai ajung mai depart de arhiva parlamentului.