| black34white a întrebat:

Sall TPU, Am si eu o nelamurire, am fost plecat in Italia 3 ani de zile si am rezidenta acolo. acum m-am intors Romania pentru o vacanta mai lunga si vreau sa dau de permis am inteles ca nu pot da de permis daca am buletin de Italia. Lamuritima si pe mine va rog. Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai renuntat la cetatenia romana si ai cartea de identitate sau pasaportul romanesc, cu domiciliul in Romania, atunci poti obtine permis de conducere in Romania.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca esti cetatean strain nu poti pentru ca legea nu permite. Doar specifica inainte de examen ca declari ca esti roman prin buletin si nu ai dubla nationalitate sau fiind cetatean strain.

| mgtow a răspuns:

Cam cat te-a costat sa prinzi cetatenia si cati ani ai asteptat dupa ea?

| black34white explică (pentru mgtow):

Pai nu m-a costat nimic, doar vreo 5 ore pierdute. Tatal meu a lucrat acolo si mi-a facut buletin de Italia si toate actele necesare. Faza e ca eu am buletin de Italia si de Romania. ce imi ramane sa fac?

| black34white explică (pentru black34white):

Cam 2 luni de zile am asteptat.

| mgtow a răspuns (pentru black34white):

Faci scoala in Italia chiar daca dai mai multi bani.

| Zazu a răspuns:

Domnule Ioandelasal.In cazul dansului e mai complicat.La control se arata actul de resedinta si permisul romanesc, o neconcordanta.Domiciliul stabil il are in alta tara,in care legea spune clar ca permisul este valabil doar in tara de resedinta, fiind nul in cazul dansului. Daca are noroc nu poate fi prins, depinde cum se trezesc dimineata cei de la politia militara. Daca este cautat in baza de date apare ca rezident italian, nu ca cetatean comunitar, dureaza cateva secunde.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zazu):

N-ai fost atent ce spune utilizatorul. Are resedinta in Italia dar nu a renuntat la cetatenia romana si are actul de identitate romanesc cu domiciliul in Romania, asa ca raspunsul meu este corect.

| Zazu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exact,numai ca el nu se legitimeaza in Italia cu cardul de identitate romanesc, ci cu cartela magnetica de rezident permanent in Italia, ceea ce ii anuleaza domiciliul.In Romania este perfect legal, insa in Italia nu, el va fi gasit in baza de date ca rezident permanent nu ca cetatean roman.Mai mult decat atat, legea italiana prevede ca dupa primul an de rezidenta permisul romanesc scos nou nu este valabil, fiind deja inregistrat in registrul civil al primariei unde locuieste ca cetatean roman cu domiciuliul permanent in Italia.Cred ca ar trebui sa facem o diferenta intre domiciliul permanent italian si cel romanesc, asta este sigura diferenta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zazu):

Utilizatorul a intrebat doar daca poate da testele pentru permis in Romania.

| Zazu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da,fara indoiala, si nu vreau sa fac polemica, va respect punctul de vedere.Insa si asa, are domiciliul permanent in alta tara, legal nici in Romania nu ar putea, dar o poate face atata timp cat nu declara ca este cetatean roman cu domiciliul in strainatate.Insa el trebuie sa stie ca nu ii poate fi de folos in Italia, doar daca are noroc, ceea ce ii si dormin, cu toate ca asigurarea probabil ca o va face-o pe o masina condusa in Italia, inregistrata acolo pe permisul permanent de rezidenta.Sunt legi comunitare aplicate de acum doi ani.

| black34white explică (pentru Zazu):

Nu este permanent happy e pe 10 ani.

| Zazu a răspuns (pentru black34white):

Nu are importanta, daca ai mai mult de 3 luni inregistrat la primarie e valabila chestia de sus, bine, dar eu sunt sigura ca tu stii ce am scris eu mai sus.

offtopic-chiar daca este pe 10 ani este permanent, dupa 10 ani permanent primesti cetatena, daca o ceri.Permanent inseamna ca 10 ani vei avea resedinta permanenta acolo data prin lege.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul il dai acolo unde ai resedinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te intreaba nimeni de cartea ta de identitate italiana. Daca nu ma insel nu ar trebui sa fie valabila in afara Italiei.(Non valida per l'espatrio)Are o stampila.
Doar cetatenii italieni au CI fara stampila.
Le-o arati pe cea de Romania si basta.

| Bogdan_Capastraru_1997 a răspuns:

Nu, nu poti, iti trebuie buletin de Romania. iti dai seama ca iti trebuie si scoala de soferi in Romania, asa ca o sa dureze cel putin o luna sau doua. mai bine il dai acolo, cu toate actele si preschimbari si alte alea, plus banii si timpul pe care il pierzi e mai avantajos