| vladutz1995 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa plec de la mama mea, care este in Italia, in Romania. Mentionez ca am buletin romanesc. Ce trebuie sa am la mine? Pot pleca singur?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.comune.torino.it/ro/documente/clatoria-n-strintate-a-mi.shtml
Totodată, Legea nr. 248/2005 prevede că minorii români pot călători în străinătate numai însoţiţi, de o persoană fizică majoră, cu acordul ambilor părinţi ori al reprezentanţilor legali.

În situaţia în care minorul călătoreşte insoţit de unul dintre părinţi, la ieşirea din ţară, părintele însoţitor trebuie să prezinte o declaraţie notarială prin care celălalt părinte işi dă acordul pentru efectuarea călătoriei în străinătate:

Declaraţia celuilalt părinte nu este necesară dacă părintele insoţitor face dovada că minorul i-a fost incredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă sau că celălalt părinte a decedat.
Dacă minorul călătoreşte cu o altă persoană fizică majoră, alta decât părinţii, aceasta din urmă trebuie să prezinte:

declaraţie notarială a ambilor părinţi care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea călătoriei respective de către minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmează să se desfăşoare călătoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv;

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru funda si ma bucur ca te-am putut lamuri.

| vladutz1995 explică (pentru anonim_4396):

Pentru putin. Multumesc eu mult

4 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Iti trebuie un act facut la notar semnat de tatal tau sau de tutore prin care spune pentru cat timp si in ce conditii este de acord cu plecarea ta.Si ai nevoie de o anexa pentru actul de care ti-am spus prin care parintele isi asuma raspunderea faptului ca vei calatori singur, sau daca va calatori o persoana majora cu tine, nu mai ai nevoie de anexa.

| TheBlackCatLifestyle a răspuns:

Nu.Ai nevoie de un act notarial semnat de tutore (celalalt parinte) prin care spune pentru cat timp si in ce conditii este de accord cu plecarea ta.Si ai nevoie de un insotior sau o anexa la actul mai sus mentionat prin care parintele isi asuma libera raspundere asupra faptului ca vei calatori neinsotit.Cam de astea 2 stiu eu...Bafta!