| AnOnImUl321123 a întrebat:

Sall TPU, va rog raspundeti repede!
Am 15 ani iar luna ce vine (23 Iulie) va fi ziua mea si voi face 16 ani. Apropo, sunt din Medias. Acuma, pot sa dau examenul auto? Adica pentru scooter, dar nu stiu cat costa un scooter si cat costa scoala de soferi aia. Dati-mi cateva detalii legate de asta si de un pret second hand si unul normal pentru scooter. Si dati-mi o poza ceva cu unul mai bun ca nu prea stiu mai nimic despre scootere. Am luat si o carte despre tot ce trebuie sa stii despre sofat si o carte cu chestionare + un CD gratis tot cu chestionare, au fost cum ar venu 3 in 1. Deci? Niste detalii si daca nu pot face la 16 ani pentru scooter la cati ani pot face? Dar pentru masina?
FUNDA

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Testele teoretic si practic pentru permis de conducere categoria AM (pentru moped, respectiv scuter de pana la 50 cmc) se pot da numai dupa ce ai facut scoala de conducere si ai implinit 16 ani. Scoala se poate incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani. cauta o scoala de conducere din orasul tau si vei afla si pretul acesteia iar la scoala vei invata tot ce trebuie.

| Fatayou a răspuns:

Nu sunt o pasionată a maşinilor dar tot ce ştiu e ca să ai permis de şofat trebuie să ai minimum 8 clase şi tu ai! Am mai văzut puştani de seama ta care se dau cu scooter-ul.