| anonimusss12 a întrebat:

Zilele trecute m-a oprit un logan de politie Actele la control masina era ok cumpata de 1 saptamna. Dupa ce i-am inmanat actele poltistul a inceput sa dea ture la masina. Pana la urma a gasit folii pe geamurile din fata (talon retinut+AMENDA 1300 lei) Am fost cu masina si cu dovada(pentru geamurile fata) la rar si acolo s-au luat si de stopurile led si de cauciucurile ca sunt cu 5 mm mai late ...Am incercat cu 50 lei dar nimic... Vreun sfat ceva?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai noroc ca nu ti-au facut dosar pentru tentativa de mituire.
Te-ar putea costa si cativa ani la parnaie, pe langa o gramada de bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti pui masina in ordine, lasi smecheriile ilegale si pe urma o sa iti recuperezi si talonul

| GabiDumitrescu a răspuns:

Legat de "am incercat cu 50 lei," darea/luarea de mita e infractiune. Poate nu stiai. Legat de masina, vinde-o si mergi frumos cu taxi-ul. Sau cu bicicleta. Sau ca pieton. Nu e nici o rusine. Eu in oras merg pe jos sau cu bicicleta, iar unii dintre angajatii mei vin la firma cu masinile personale. Ridem, glumim, nici o problema. Masina e unul dintre bunurile cele mai paguboase pentru un roman de rind - statul te mulge din toate partile prin intermediul ei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sfatul e sa prinzi un pic de minte. Nu te alegi cu aviz RAR nici pentru 500 000 ron spaga. Esti copac? Aia gandesc nu ca tine. Cine naiba se risca?

| anonimusss12 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Unu cu un matiz vechi in fata mea a dat 100 lei si a iesit in 3 minute...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonimusss12):

Ce stii tu de ala? Poate era in alta situatie decat tine. Pe tine daca te opreste maine din nou, poate acelasi politist, ai luat aviz RAR dar esti tot in neregula. Cum cade ala de la RAR? Crezi ca e tampit sa-si piarda postul? Apoi 50 de lei l-ai luat in ras, mai ales ca un amarat cu Matiz da 1000 iar tu cred ca ai ceva mai bengos.

| untu a răspuns:

Nu ai voie sa dai unui politist 5o de lei ca spaga ca te aresteaza si va acuza ca ai incercat sa mituiesti un politist! Sa ai tot timpul la tine actele facute la timp,masina reparata si verificata de RAR,nu ai voie nici sa modifici masina sau sa tunezi,sa ai extinctorul, trusa de prim-ajutor, vesta reflectorizanta si triunghiul rosu reflectorizant pentru in caz de avarie si de accident, sa respecti si regulile de circulatie, nu ai voie sa conduci baut (chiar daca ai consumat putina bere).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sfatul este sa-ti pui masina la punct exact asa cum scrie in cartea masinii.

| DavidoffUser a răspuns:

A incercat si el cu 50 de lei, dar ce sa vezi, nimic.
1...2...3 si AHAHAAHH