| Eugeniusu a întrebat:

Maine dimineata o sa dau orasul, am emotii si sunt stresat. Mai ma incurc in sensurile giratorii si putin cu semnalizarea... mai uit. Imi puteti da niste sfaturi, sa imi spuneti cum a fost la voi... ce greseli as putea face? Va rog mult, dau funda si vot!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sensul giratoriu e cea mai simpla intersectie. La intrare dai prioritate la cei ce circula in sens, la iesire semnalizezi directia si iesi pe unde ai nevoie, dand prioritate daca nu este pe prima banda.

| Frank51 a răspuns:

Eu pot sa iti zic la ce am picat, prima data am picat la nesemnalizare, neincadrare, etc am adunat 24 de puncte, si a 2-a oara la o trecere de pietoni direct 21 de puncte, a fost pe jumatate vina mea ca am avut peste 30kmh si nu m-am asigurat de mai multe ori. Sa fi foarte atent la treceri, si in intersectii.

| OldSoul a răspuns:

Deci, sfat...
Nu te grabi si trage cat mai mult de timp, condu cat mai prudent, daca te grabesti inevitabil vei gresi, asta atat de la graba in sine cat si de la faptul ca vei conduce mai mult prin oras.
In schimb, daca tragi de timp (in limita bunului simt, nici sa mergi cu 10km la ora nu e o solutie) cam 25-30km/h ar fi ideal, e numai bine, asa ai timp sa anticipezi toate miscarile, in apropierea sensurilor giratorii incetineste si asigurate din timp, la fel si unde trebuie semnalizat si in zona trecerilor de pietoni, daca exista pietoni pe bordura langa trecere trebuie sa incetinesti si sa ii lasi sa treaca, daca iti face un sofer semn ca te lasa sa treci, trebuie sa intrebi examinatorul.
Cam asta e cel mai bun sfat, pe scurt TRAGE DE TIMP!

La mine cum sa fie, am fost fix ultimi cursanti din toti cei de la instructorul meu, fix inaintea noastra a fost un scandal intre examinator si alt instructor, un cursant ar fi avariat putin masina, si cu aceasta "oportunitate" si ceilalti care au picat din acea masina au facut scandal cum ca i-ar fi picat fara motiv, dupa ce s-a enervat a plecat examinatorul si a venit in masina, am semnat alea si eu am fost primul, pornesc lumini centura tot ce mai trebuia, dau sa ies din parcare cum ieseam in strada a fost dita mai gaura, cum am oprit cu roata in ea, dupa ce m-am asigurat am semnalizat si toate alea cand sa pornesc am oprit motorul (ca deh, asa-s masinile de scoala, cam slabute) dupa ce am iesit in strada pe partea laterala sunt mereu parcate masini acolo, pe acea banda pe toata lungimea ei, merg ce merg dupa 25 de metri, examinatorul cica "de ce nu semnalizez, ca trebuie sa stie ceilalti participanti la trafic ca depasesc un "obstacol", si cam asta au fost toate greselile, am tras in rest de timp si in 30 de minute am terminat tot fara alte greseli.

| BJK1903 a răspuns:

Salut,deci trebuie sa ai grija la pietoni, la schimbare vitezei, la semnalizare, sa cedezi trecerile cand trebuie si in intersectii. Eu cand am dat traseul am primit doar 10 pct penalizare. O sa te puna sa faci parcari, sa mergi drept cu spatele. Sper ca te-am ajutat, funda? happy

| GabrielStn a răspuns:

No stress, fi relaxat. Cu cat esti mai agitat, cu atat vei gresi mai mult. Eu in seara dinainte de examen am fost foarte linistit, ba chiar mai mult iesisem sa ma distrez la un biliard. In timpul examenlui fii cat poti de calm, nu rula cu viteza mai mare de 30-40 km/h, inainte de intersectie ia piciorul de pe acceleratie si lasa masina "sa curga"incet prin intersectie..nu de alta, dar nu stii niciodata cand iti pot aparea in fata pietoni si mai rau de atat, exista situatii in care, chiar daca circuli pe drum prioritar, sunt unii care nu opresc la STOP. Mergi pe prima banda, tine bine de ambreiaj, schimba vitezele la timp, sa nu mergi cu supraturata sau subturata. Condu exact asa cum ai invatat si nu te lasa coplesit, nu uita nici de conduita preventiva. Bafta!