| anonim_4396 a întrebat:

Salut /Am o bora 1.4 16 v si am dus-o la mecanic sa imi faca schimbul de ulei din cate am vazut eu pe net intra 3.2 litri ceea ce i-am spus si eu/el a zis ca se descurca/si a pus 3.5 /a ramas jumate de litru din 4l/azi am verificat joja/si e maxim/ce ar trebui sa fac/nu trece de maxim e fix in capat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, e perfect asa.
Oricum peste vreo 300km va fi mai jos nivelul, mai ales daca o scoti la drum lung.
Das auto!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nimic. E bine așa.

| pufulescu a răspuns:

Cantitatile de fluide din autoturisme, inclusiv ulei, chiar daca sunt date in manualele de reparatii ale uzinelor constructoare sunt APROXIMATIVE! Precizarea asta e facuta chiar in manualele de reparatii si mecanicul are obligatia sa verifice cu joja sau vizual nivelul.
Asa ce sa mai zicem de masinile americane unde nivelul de lichid de racire este precizat in carte ca fiind " un inch sub gura de umplere a radiatorului " nici vorba de cantitate in litri sau galoane?
Plus ca nu vad unde e problema ta, ai uleiul pe joja la nivel maxim deci?

| nigearares a răspuns (pentru pufulescu):

Da e la maxim.

| pufulescu a răspuns (pentru nigearares):

Deci nu ai nici o problema!
Ce trebuie sa faci tu e sa supraveghezi nivelul de ulei, sa verifici si completezi nu zilnic ca n-are rost ci la fiecare 500 de km, sa zicem.