| anonimusss12 a întrebat:

Revin cu o mica problema. Acum 3 saptamani am facut schimbul de ulei la masina Am bagat Dynamax 3.5 litri Dupa ce a bagat uleiul cel de la service a verificat era putin peste maxim.Intrebarea mea este daca ma duc dimineata dupa ce masina a fost stata si scot joja este la fel Dar normal se sterge si dupa se baga inpoi pentru o verificare corect e atunci apare ca este jumate... Acum ce sa inteleg ca a mancat 1 litru de ulei in 300 km? help

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Verificarea corecta dupa schimb se face cu pornirea motorului, 1/4 de ora lasat oprit si atunci iti indica nivelul corect. Explicatia e ca filtrul e gol si se incarca dupa pornire. Din lipsa de timp nu se procedeaza chiar corect dar mecanicii stiu ca diferenta in plus care ti-o da joja este nereala filtrul fiind gol. Cat si daca iti consuma ulei poti stabili in urmatorii km. Cred ca am fost clar.

| anonimusss12 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si mai concret cum trebuie sa verific uleiul acum dupa ce l-am schimbat?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonimusss12):

Cand schimbi la service sau la mecanic ala stie ca nu e important ca nivelul sa fie extrem de precis, orice e intre max si jumate e corect. Plinurile de ulei si alte lichide in motor sunt de cand lumea datoria soferului, spun cartile de mecanica si manualele emise de constructorii auto si se fac zilnic. Poate nu zilnic dar periodic macar, dupa ce iti cunosti masina stii cam la cati km e nevoie de verificare / completare de la caz la caz. Teoretic uleiul il verifici pe motor rece, pe o suprafata dreapta. Joja se baga si sterge chiar de 2-3 ori ca sa fii sigur. Sa zicem a 2 a zi dupa schimb. Completezi si astepti cca 1/4 ora sa curga in baie ca sa verifici din nou. Daca vrei sa verifici consumul ( uzura motorului ) il pui cu meticulozitate si rabdare exact la linia de max ca sa ai un reper precis, faci un nr de km, repeti si afli cat a mancat.

| anonimusss12 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Thaks acum am inteleswinking