| EU13Nmc a întrebat:

Salut! Am o mica întrebare legată de dovada dreptului de a conduce, urmează să am examenul auto miercuri și mă întrebam dacă se mai eliberează dovada până la primirea permisului auto și dacă da in ce consta cererea.

Răspuns Câştigător
| ACTH a răspuns:

Dovada nu se mai elibereaza. Daca promovezi examenul, in urmatoarele 24h vei fi inregistrat in baza de data si vei putea conduce fara a avea permisul la tine. Iti recomand insa sa astepti sa iti vina prin posta.
Daca nu ai rabdare, poti sa te plimbi de ziua urmatoare - dupa promovarea examenului, iar in cazul in care te opreste politistul, vei primi doar amenda ca nu ai permisul la tine (cu toate ca el nu a fost inca livrat) - se considera ca nu ai actele la tine.
Succes la examen!

| darrio2007 a răspuns (pentru ACTH):

Tu il indemni sa riște. Nu mai poate avea rabdare cateva zile?

| ACTH a răspuns (pentru darrio2007):

Ce sa riste, o amenda? Sansele sa il opreasca politia sunt infime. Are la el hartia cum ca a promovat examenul si le poate explica situatia. In cel mai rau caz ia acea amenda minuscula.

| goguPatent a răspuns (pentru ACTH):

In cel mai rau caz nu este introdus in baza de date si mai ia si un dosar penal...

| ACTH a răspuns (pentru goguPatent):

Esti introdus in baza de date in urmatoarele ore dupa promovarea examenului. In cea de a doua zi deja ai certitudinea ca esti inscris. In cazul in care opreste politia, ai toate dovezile necesare promovarii examenului auto. Printr-o absurditate i se intocmeste dosar penal, dar pana la intocmirea lui deja permisul e sosit in posta. Incearca sa iti folosesti mintea, fa un efort.

| darrio2007 a răspuns (pentru ACTH):

Deci isi ia acea amendă minusculă pentru ca ii spui tu.
Dar daca ar astepta sa ii vina permisul, ar mai lua acea amenda minuscula? E vorba de cateva zile.
Daca face si vreun accident in aceasta perioada, adio permis cativa ani.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce nevoie ai de dovada? Nu se elibereaza. Nu mai poti astepta cateva zile?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se mai elibereaza de ani buni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de scoala de soferi si de politist, eu personal nu am avut dovada cu drept de conducere, permisul iti vine in posta in cateva zile.Nu te risca sa conduci, in cel mai rau caz primesti amenda pentru lipsa documentelor(permis in cazul tau). Mult succes apropo.