| Andreiradu078 a întrebat:

Am un atv de 110cc si nu îmi pornește la automat. În schimb pornește daca-l împing. Am scos si bujia să văd dacă îmi dă scânteie. Si la automat nu da dar împins Da. Care ar fi problema? Mulțumesc anticipat

10 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Electromotor, baterie, contact cheie. Daca vrei sa vezi care este defectul, cu o lampa de control verifici daca vine curent la electromotor cand pornesti de la cheie. Daca vine curent, bateria este buna, electromotorul este defect si se poate repara. Nu necesita inlocuire.

| Laura a răspuns:

Învârte electromotorul? Bateria e bună?

| Andreiradu078 explică (pentru Laura):

Învârte foarte repede. Si bateria e noua. Mai este ceva eu am pe el bobina de dacie. Nu stiu daca afectează.

| Laura a răspuns (pentru Andreiradu078):

Se poate dar e puţin probabil. Bujia în ce stare e? Ai încercat cu una nouă? Se îneacă sau doar nu dă scânteie?

| Andreiradu078 explică (pentru Laura):

Nu da deloc.

| Laura a răspuns (pentru Andreiradu078):

Ştii să măsori bobina?

| Andreiradu078 explică (pentru Laura):

Care? Cea de inducție sau de forta

| Laura a răspuns (pentru Andreiradu078):

Ce? De bobina de inducţie zic. Să nu fie întreruptă sau scurtcircuitată.

| Denila123 a răspuns:

Electro motoru e devina

| emilitalia a răspuns:

Ai probleme pe sistemul de aprindere ( bobina, platina daca are...etc). Normal sa dea in mers.