| Aalexander a întrebat:

Salut.
Avand in vedere titlul acesta pe care l am gasit pe un site : "Atenţie! Antigelul introdus trebuie să fie compatibil cu materialele din motorul maşinii tale!"; ce fel de antigel trebuie sa mi pun in radiator?
Eu am un fiat puntro 2001 motor 1.2 50 cai din negru in 2 portiere consum de 5% pe benzina.
Eu mi am luat 1l din acesta http://imgur.com/jBZGldm, arata exact la fel si am sa l dizolv in nu stiu ce apa ( 1 l) ( tot din service am luat o.
E bun antigelul asta pentru masina mea?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice antigel e bun de obicei au aceeasi compozitie chimica pentru a fi folosit in scopul necesar. Nu trebuie dizolvat ci il pui direct, daca specifica in instructiuni pe bidon atunci fa dizolvarea.

| mihai69 a răspuns:

Mașina ta are (sau ar trebui să aibă) un manual de utilizare / service (adică unde afli cum schimbi un bec, ce ulei și când să pui, chestii d-astea simple, nu cum schimbi planetarele sau vreo suspensie)... Acolo scrie sigur ce antigel e indicat și pui din acela. Sau golești instalația, o speli, apoi pui de care vrei - dar riști ca în timp să ai probleme pe la presetupe și/sau garnituri.

| Aalexander explică (pentru mihai69):

N am manual la masina.sad

| mihai69 a răspuns (pentru Aalexander):

Caută forumuri ale posesorilor de FIAT. Acolo sigur găsești și manual (chiar e util, să știi!), și informații utile de la oameni care s-au lovit de ele. Eu am aderat la toate forumurile despre mașinile pe care le-am avut: Dacia, Ford, Peugeot, Citroen... și de multe ori am găsit acolo răspunsuri la orice, aproape.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Italienii recomanda PARAFLU UP concentratie 50%.
La tine intra 5, 2 l in instalatie.
Dar este bun si G11 pe care l-ai cumparat deja.
Ti-ar mai trebui macar un litru.