| adyy01 a întrebat:

Salut.as vrea sa mi cumpar o masina inmatriculata in alt judet, fata de judetul meu.am inteles ca nu poate fi inscrisa pe alt judet.are si asigurarea expirata.nu ma pricep in domeniul asta.ce as putea face? va rog, sfaturi, opinii

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poate fi inmatriculata pentru ca nu s-a achitat timbrul de mediu, cel mai probabil. Daca masina are cartea de identitate si talonul (certificatul de inmatriculare), ceri asigurarea veche sa vezi ce pret a avut. Daca e pe numele unui tanar ai asigurarea foarte scumpa si nu merita, trece de 1000lei pe an in multe cazuri. Daca asigurarea e ok ca pret, faci asa: procura notariala prin care esti imputernicit sa folosesti si sa semnezi in numele proprietarului oriunde este necesar (o intamplare in trafic, ceva acte...), sau comodat, care se face tot la notar, insa nu stiu in ce conditii e ala. Procura notariala este valabila in interiorul tarii, nu poti iesi din tara cu acea procura. Pe langa comodat sau procura, faci si un contract de vanzare-cumparare cu proprietarul, ca sa ai drepturi de proprietate asupra masinii. Contractul il pui bine acasa, alaturi de cartea de identitate si fisa de inmatriculare (daca exista), in trafic trebuie sa prezinti doar talonul, procura si asigurarea (sa ai si rovinieta prin masina, desi nu prea se controleaza bonul).
Asigurarea o faci la orice agent, daca ai asigurarea veche (expirata) este foarte usor, se face fara probleme, dar va fi pe numele fostului proprietar.
In situatia asta poti plati si impozitul, dupa ce faci contractul de V-C fostul proprietar merge la fisc si scoate adeverinta fiscala, care demonstreaza ca s-a platit impozitul pentru acea masina. Tu trebuie sa prezinti acea adeverinta la tine in localitate (primarie sau trezorerie), si o treci pe numele tau la impozit.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e pe numele tau poti renova asigurarea si matricula ramane pe judetul in care e, va figura adresa ta oricum.

| adyy01 explică (pentru mgtow):

Adica ramane s o trec pe numele meu?

| mgtow a răspuns (pentru adyy01):

Trebe, in caz de amenda ii ajunge fostului proprietar daca nu o ai inscrisa pe numele tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In momentul in care tu cumperi masina esti obligat in termen de 30 zile sa o treci pe numele tau si sa o inmatriculezi in judetul in care ai tu resedinta. Asigurare oricum trebuie sa i faci pe numele tau asa ca te duci la un asigurator si ceri asigurare in vederea inmatricularii pe numele tau

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru suntserios):

Esti obligat sa o treci pe numele tau, daca la intocmirea contractului se completeaza rubrica "Instrainat catre...la data de..." de pe certificatul de inmatriculare. Daca sari peste rubrica asta, circuli linistit cu actele pe numele fostului proprietar. Baza de date a fiscului nu e unita cu cea de la inmatriculari, din pricina asta circula multe masini inmatriculate pe un judet, care sunt inscrise la fisc in altul, sau mai rau, sunt radiate fiscal si inca circula. Asta se infunda cand ramai fara talon in trafic, nu il mai poti recupera daca nu e impozitul la zi. Daca impozitul nu e pe aceeasi persoana ca si restul actelor, iar belea, esti obligat s-o inmatriculezi, altfel ramane de cotet, nu iti mai elibereaza nimeni numere pentru ea.

| ionutalex13 a răspuns:

Du te si intreaba la politie cred ca o sa te lamureasca ei