| Roman_Catalin_1994 a întrebat:

Azi am fost la politie și am depus actele pentru a transcrie actele pe numele meu si nu mi-a dat nici un fel de dovada ca să pot sa circul... Acum dacă circul fără, cred ca o sa fie probleme dacă m-a oprește politia de-aceea întrebarea mea este : pot solicita o dovada de mâine incolo( îmi trebuie ceva acte petru asta, cum se procedează) sau nu este o problema dacă circul asa pana vine certificatul prin posta peste o săptămână?!?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula legal doar daca nu ai depasit 90 de zile de la data cumpararii, avand in vedere ca depasirea acestei perioade duce la suspendarea inmatricularii si nu poti circula legal pana ce nu primesti certificatul de inmatriculare. N-o sa primesti nici o dovada cu drept de circulatie.

| Simpatic a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ioan de la sapa mai documenteaza-te, unde spune legea 90 de zile, legea spune ca ai 30 de zile sa inmatriculezi un vehicul si data curge din momentul in care ai facut contractul de vanzare-cumparare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Simpatic):

Esti complet pe dinafara si necivilizat.
Conform art.11, alin.(4) din OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
Si, idiotule, da utilizatorului un raspuns mai bun decat al meu, nu comenta aiurea.

| Simpatic a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai avocat de 2 lei sunt curios ce procese ai castigat tu. esti un amarat de juristconsult si toata ziua o dai cu legea sus legea jos, cand practica de cele mai multe ori difera.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Simpatic):

Prostul nu prost destul, daca nu e si fudul! Ilustrezi perfect aceasta zicala! Si cu asta am terminat.

| Simpatic a răspuns:

Nu circula fara dovada macar, o sa ai mari probleme. lasa masina in parcare pana vine certificatul daca nu iti dau astia dovada. acum certificatul vine prin posta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poti circula cu masina cat timp se proceseaza inmatricularea, pentru ca primul pas este RADIEREA, iar circularea cu un autoturism neinmatricular e destul de "penala".
Dupa ce predai toate actele la serviciul de inmatriculari, trebuie sa revii la data/ora care ti se spune, pentru a ridica CIV-ul (cartea), pe care va fi completat si numele tau (cu adresa si restul), iar atunci primesti si dovada inlocuitoare la certificatul de inmatriculare.
Pana nu primesti cartea cu datele tale pe ea, masina nu este inmatriculata, si nu poti circula cu ea. Dupa ce primesti cartea completata, daca nu ti se da dovada, poti merge sa o soliciti tu. Dar mie mi-au dat mereu si dovada, cand primeam cartea si numerele noi.