| Sebastianjuan a întrebat:

Salut baieti. De curand mi-a predat tata masina lui. Un Golf 4 1.9 TDI 160CP ( Softat de la 131 + Turbina putin modificata ). Asa. Am plecat cu plinul de la Fagaras ( 50 de L sa zicem. Cu toate ca pe net scrie ca as avea 55 L ) Dar am plecat cu rezervorul la refuz catre Otopeni. Fagaras-Otopeni=223 KM Dus +223 Intors = 546KM. Pe langa asta, cand m-am intors, a doua zi am mers doar in blana, talpe, "soc in motor" si mai stiu eu laughing Ca sa imi impresionez iubita si amicii. Dupa am inceput sa merg mai la consum si de atunci pana acum am mai strans 120KM pe trip adica un total de 666KM ( ghinionist numar laughing ); si inca nu a ajuns acul la rosu. Calculand, mi-a iesit un consum de 13.2. E mic, mare, mediu? Ce ziceti?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

13 e exagerat de mare

| sierra1 a răspuns:

"am mers doar in blana, talpe, "soc in motor""

consumul se reflectă fidel in stilul de conducere. Dacă o calci mai domol, ar trebui să ai un consum pe la 6 l/100

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu Touran 2.0 TDI softat la ceva in jur de 200cp, si cutie DSG, iesea 6.9% mixt, iarna, cu destul de talpa.
Ce bors ai facut tu acolo, treaba ta.
PS: BMW 330xd in regim de "talpa", tot iarna, avea 7, 3%, tot mixt.
Alfa 159 1.9 JTDm cu powerbox chinezesc (180cp stock pana pe la 220cp setabili din chip), 10% la mers normal...
Depinde cat de proaste sunt modificarile, si mai ales soferul.
Touranul avea soft copiat de la o motorizare CC, BMW-ul era stock (184cp, parca).

| xerxes1 a răspuns:

Ai facut 13, 3 km cu un litru sau 7, 5 %.
Consum decent.

| Începătorul988 a răspuns:

Inconstient. Cu permisul de cateva zile, si cu masina lui tac-tu. Daca ar stii taica-tu cum conduci te-ar inchide in beci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

13% cu diesel 1.9? e puțin, lol.
Dacă mă chinuiam scoteam un 4, 5, sau hai, un 5.
Am făcut, cu 2.0, 500km, până la Cluj, cu 28 litri.
Tu ai făcut 600 cu 50 de litri, wtf

| Sebastianjuan explică (pentru anonim_4396):

Eu am facut 660 cu 55l daca stam sa luam totul exact. Pe langa asta, tu ai mers la economie iar eu am mai mers 126 de km prin oras, incepator + uneori mers sportiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sebastianjuan):

N-am mers la economie, am mers, pur și simplu, normal.
55l - 660km vine sub 10%, cum ai calculat tu 13...

| Kron5tadt a răspuns:

Cu tot cu blana, talpa si alte tampenii, nu cred ca ai avut un consum mai mare de 10.
In alta ordine de idei, se vede treaba ca nu prea vrei sa mori de batranete.

| Romaniamafia a răspuns:

Mai calculeaza putin...Eu cred ca ai avut un consum de aproximativ 9.7. ( este un consum oarecum decent)

| Sebastianjuan explică:

Pentru toti cei care se iau de stilul meu de condus, stati linistiti ca sunt foarte atent si talpa nu inseamna ca merg cu 190 la ora prin oras, ci ca am mai plecat si eu de pe loc tare, am mai dat talpa pana pe la 80 la ora. in rest nu fac pe pilotul prin oras. Maximul l am atins cu taica meo de fata cand m-a supus la test sa vada daca are incredere in mine ai am mers cu 160. happy

| Sebastianjuan explică:

Prin oras daca merg cu a doua in 2000 de ture imi arata consum instant 9. Daca bag a treia, dar merg subturat, imi arata 6 laughing