| Denila123 a întrebat:

Salut, dacă fac asigurarea la mașină R C A astăzi oare are ceva???? trebuie sa expire pe 15 ianuarie
Și am văzut pe net ca se scumpesc la ianuarie
Oare o fac mai ieftina dacă o fac acum pentru un an de zile????

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu da se poate sa inchei asigurarea RCA azi dar ea sa inceapa valabilitatea peste cateva zile cand iti expira asigurarea ta, deci poate fi pusa data de incepere atunci cand expira asigurarea ta.
INSA nu stiu daca se poate cu atat de mult timp inainte!
Eu fac asa la casco, dar nu fac noul contract cu 1 luna de zile inainte, de aceea nu stiu sa zic exact daca se poate face cu atat de mult timp inainte, daca e vorba de 2-3-5 zile, da, se poate.
Este de intrebat la cei care fac asigurari auto.
Dar ma indoiesc ca merge ca asa toti ar specula si ar face asigurari si cu 3 luni de zile inainte sa se faca scumpiri desi asigurarea lor era inca valabilawinking

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu are nimic, o poti face cu 30 de zile inainte sa expire.
Este posibil sa se scumpeasca, este posibil sa și scadă unele, nu știi niciodată.
Daca iti ajunge online, te pot pune in legătură cu cineva, iti face oferta de acum la toti asiguratorii, iti alegi varianta cea mai buna, iar dupa 1 ianuarie vedeti noul pret si iti face polita pe varianta cea mai buna (iti poate mentine pretul ofertat in caz ca se scumpeste).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa o faci cu vreo 30 zile inainte

| carevaescu a răspuns:

Păi fă o simulare și vezi ce prețuri îți dă atunci când pui data de începere astăzi sau 16 ianuarie.