| DaTRoll a întrebat:

Salut,dacă masina a fost declarata dauna totală economica, primesc banii, o repar și circul cu ea și din nefericire întra altcineva în mine, mai pot primi bani de la asigurător?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Normal, doar ca evaluatorul iti poate oferi mai putin pe ea, figurand cu daune in istoric.

| relian a răspuns:

Aia trebuie sa citesti contractul cu asigurarea.Nu stiu cum este in RO cu asigurarile, dar pe afara ai 2 optiuni
1- acoperire totala, caz in care indiferent cine este vinovat masinile is reparate de asigurare.Deci daca da peste tine careva, ori dai tu peste altul, tu ai asigurare totala, asigurarea ta repara ambele masini.

2- acopera doara masina celui lovit.Deci daca lovesti tu pe careva,asigurarea ta repara masina celui lovit,dar nu si pe a ta.

In RO probabil e cam tot asa,tu trebuie sa stii ce tip de asigurare ai.

Daca cineva intra in tine asigurarea aluia iti va repara tie masina nu asigurarea ta.
In caz ca cel care te-a lovit nu are asigurare,asigurarea ta daca ai totala iti va repara tie masina,doara a ta,apoi il va da in judecata pe ala ce n-a avut asigurare si te-a lovit.

laughing cam multe informatii asa-i?

Ok ce spui tu daca masina a fost declarata dauna totala,atunci asigurarea iti ia masina,iti da banii pe ea cat valoreaza o masina ca a ta la ora aia pe piata si aia e tot,nu iti lasa tot tie masina lovita laughing o vad aia la astia cu dezmembrari.

Mai sunt cazuri in care aia iti platesc tie masina ca dauna totala, tu poti vorbi cu ei, le zici ca vrei sa cumperi tu masina ta accidentata dar care nu mai este a ta, aia tio pot vinde tie.

Dar cel mai indicat este sa vorbesti cu asigurarea ta si aia te vor lamuri bustean laughing glumesc, dar te vor lamuri, asta daca stii ce sa intrebi.Cand nu pricepi ceva din ce aia zic, le spui ca nu ai inteles si sa explice mai simplu.

Auzi ce zic unai, arunci cazanu de tuica, cumpweri butoi si faci vin laughing

| Frank51 a răspuns:

Mai bine o vinzi când este daună totală, și ieși pe plus cu mult.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu. Încă se mai practică din câte văd găinăria asta cu accidentele provocate pe șosele.

| DaTRoll explică (pentru siriusblack98):

Ok, și dacă se întâmplă un accident și nu este din bună mea cum se procedează?

| siriusblack98 a răspuns (pentru DaTRoll):

Arunci cazanul și cumperi altul.