| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am o problema cu masina, cum ca atunci cand merg pe GPL merge in suturi sub 2000 rpm si sta la 500 rpm la relanti, daca am si AC pornit! fara AC pornit sta normal la relanti dar tot merge in suturi pana la 2000 rpm, pe benzina merge fara probleme si la relanti sta normal cu sau fara AC pornit... ce sa fie? instalatia de gpl [landi renzo] prea 'buna' sau gazul prea 'bun'?

Răspuns Câştigător
| Noisestorm a răspuns:

Verifica bujii, fise si bobine, daca-s ok verifica senzorul MAF.

5 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Cine suparare mai foloseste gpl in ziua de azi? Ala a fost un experiment esuat, motorul pierdea cai putere la greu din cauza lui.

| Mihai1810 a răspuns (pentru DryIce):

Avem instalatie gpl pe masina de 35.000 de km a functionat si functioneaza excelent. Nici nu pierde putere doar ca consuma cu 1l la 100km mai mult pe gpl. Asa ca nu mai vorbi prostii daca nu stii.

| DryIce a răspuns (pentru Mihai1810):

Dude rahatu de gpl la o masina care pe benzina are 60cp, pe gpl are 40 daca are si atata. Am vazut multe cazuri.

| Mihai1810 a răspuns (pentru DryIce):

Daca pui instalatie gpl de 3 lei la Gicu de la colt normal ca asa se intampla. Daca pui o inslatie de generatie noua de 1000-1500 de euro nu ai nici o problema, se pierde cam 2-3% din putere.

| RB26DETT a răspuns (pentru DryIce):

Nu-i un experiment esuat, pana acum ceva vreme mergea excelent, se simte diferenta de putere dar din 98 a mea tot pe gpl, are 450 000 km si totusi 2.0 de 136 cp deci n-am ce sa ma plang, daca merg tare cu ea imi ia cam 10% si avand in vedere ca acum e 2.3 lei/litru cu 23 de lei merg 100 de km, pe benzina dau aproape dublu, ce-i drept si trebuie sa recunosc, cand ma bag in depasiri mai serioase, la deal, tiruri si coloane, mut pe benzina ca trage mai bine.