| 2464ufyyxci a întrebat:

Salut, Dețin o pompa submersibila si mi s-a oprit deodată, care sunt șansele sa fi făcut scurt, cum imi dau seama?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a facut scurrtcircuit, atunci probabil s-a ars siguranta.
Daca se arde si siguranta noua (de acelasi valoare de amperaj) sau cade din nou siguranta automata, atunci avem de a face cu un scurtcircuit. In acest caz se recomanda sa apelezi la un electrician.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Bula):

Sau poate s-a ars bobinajul, pur si simplu. Pățit așa, fix cu o pompă submersibilă, a tras o cârpă, nu s-a oprit complet, a mers suprasolicitată câteva minute și s-a oprit. Am desfăcut motorul, și înfășurarea din stator era pur și simplu topită într-un loc.

| Bula a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Daca bobinajul motorului e ars, atunci bate tot timpul siguranta, ori de cate ori o schimbi (sau o armezi).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna firma care ti a instalat o, ei o sa vina o verifică si vei afla cauzele.

| 2464ufyyxci explică (pentru CristiDinBucuresti):

O fost pus de tatăl meu nu de firma

| mihai69 a răspuns:

O scoți din puț și o demontezi. Poți să verifici înainte, cu un aparat de măsurat rezistențe (evident, DUPĂ ce o scoți din priză!), ce rezistență prezintă. Dacă sunt câțiva Ohmi (0...maximum 5), e în scurt. Dacă e infinit - s-a ars bobinajul sau s-a întrerupt undeva cablul de alimentare. Sau dacă are flotor de protecție pentru mersul în gol, fără apă - poate s-a defectat ăsta.
Oricum o dai, tot la scos din puț ajungi...

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru mihai69):

Monșer, câțiva ohmi nu înseamnă scurtcircuit. Bobinajul e în fond un fir de cupru, cu rezistență foarte mică. Chiar dacă este înfășurat în mii de spire în crestăturile statorului, rezistența e mică.
0 ohmi înseamnă scurt circuit, de acord, dar 3-4-5 ohmi poate fi rezistența firului de cupru.
De acord cu tine, flotorul poate fi cauza. Probabil acționează un switch, care poate fi stricat.

| mihai69 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Câțiva ohmi poate avea cablul de alimentare dacă e destul de lung și de subțire. Dacă scurtul e în motor, sigur nu citești 0 Ohmi pe aparat (desigur, dacă măsori la ștecher). Pe pariu.

| 2464ufyyxci explică (pentru mihai69):

Dacă e problema cu cablul rupt și al prinzi anapoi cu banda de izolier va mai functiona motorul?

| mihai69 a răspuns (pentru 2464ufyyxci):

Posibil, dar riști să mori. Cablul se schimbă cu totul!

| mihai69 a răspuns:

Aici ar mai fi o posibilitate: scurt între alimentare și carcasă, și dă afară diferențialul, dacă există, evident.

| relian a răspuns:

Cum? O verifici cu un aparat de masura, simplu.Bine simplu daca ai aparat de masura si mai simplu daca stii ce sa masorilaughing
Banui ca pompa aia are un cablu si la capat un stecher corect? Daca are stecher, scoti din priza si cu aparatul de masura pus pe continuitate atingi cei 2 pini de la stecher.
Daca se aude sunet,ori daca masori ceva,inseamna ca e buna, asta pana aici. Aapoi pui pe un singur pin de la stecher si pe impamantare, daca stecherul are impamintare. Daca nu are pui cealalta borna pe masa pompei, pe ceva metal si la fel vezi daca suna sau masori ceva.

-Daca suna aparatu de masura ori masoara ceva pe un pin de la stecher si impamntare atunci e arsa.
-Dacas nu suna, sau nu masori nimic cand pui pe pinii deci faza si nul de la stecher, la fel e arsa.
-Daca suna sau masori ceva la pini de la stecher si nu suna cu masa atunci pompa e buna.

Chestia asta o faci in 2 minute maxim.