| GregHouse a întrebat:

Este legal ca o firma care se ocupa cu importul masinilor SH sa elibereze autorizatie de circulatie provizorie (numere rosii)?

Am citit procedura de eliberare a numerelor rosii si implica totusi niste acte, mers la politie. Am vorbit cu cineva de la o astfel de firma si mi-a zis ca imi elibereaza numere rosii direct pe 90 de zile, ca sa am timp sa rezolv cu RAR-ul, sa ajung in judetul meu de provenienta pentru inregistrare la primarie si inmatriculare.

Stie cineva cum sta treaba cu acele numere rosii? Cum pot dovedi valabilitatea lor, daca sunt oprit de politie?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Dealerii auto si firmele de leasing pot obtine, in anumite conditii, dreptul de a competa autorizatii de circulatie provizorie (numere rosii) pentru clientii lor.
Impreuna cu numerele rosii clientul va primi aceasta autorizatie de circulatie provizorie si o polita RCA.
Autorizatia este identica cu cea emisa de DRPCIV, avand inclusiv stampila acestei instituții, acesta fiind documentul care atesta valabilitatea numerelor. Practic emitentul este tot DRPCIV, dealerul fiind responsabil doar de completarea autorizatiilor, de evidenta lor si de depunerea la politie a copiilor autorizatiilor completate.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Numerele rosii nu le elibereaza firma care se ocupa cu importul ci politia rutiera impreuna cu adeverinta de circulatie care le atesta perioada de valabiltiate

| sierra1 a răspuns:

Da mami, mai nou prin ei, se poate și inmatricula mașina pe tine! (definitiv adică) nu numai provizoriu

la ultima: ai o autorizație (foaie scrisă)

| regis a răspuns (pentru sierra1):

Inmatricularea e altceva. Ei iti pot intermedia înmatricularea si nu e "mai nou", faceam asta acu' 12 ani la dealerul pentru care lucram.
La fel poti intermedia obtinerea numerelor rosii in numele clientului, dar aici e ceva mai mult de atat.
Mai exact, dealerul primeste un set de autorizatii in alb (de obicei 10, cu placutele aferente) pe care le completeaza direct clientilor. Cand a epuizat setul, preda la politie copiile celor 10 autorizatii si un centralizator cu masinile si clientii pentru care s-au emis, primind un alt set de 10.

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

Așa și care-i problema?

| regis a răspuns (pentru sierra1):

De ce ar fi o problema?

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

Imi explici pe larg lucruri știute și de care am amintiti mai sus

| regis a răspuns (pentru sierra1):

Sunt doar precizari suplimentare.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu firma o sa iti faca numerele, si ei le iau tot de la politie doar ca pentru o suma de bani o fac in locul tau, sau poate o fac ca bonus ca ai adus masina prin ei.

Daca au copia ta de buletin, copia dupa contract pe care o semnezi tu si cererea semnata in prealabil pot sa mearga in numele tau sa nu te mai plimbi tu de nebun.