| Începătorul988 a întrebat:

Ma lamureste si pe mine cineva care e faza cu gazul pe masinii? Cum se face consumul? Care ar fi consumul? Se merita asa ceva?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Consumul creste cam cu vreo 3-4 litri la 100 km, dar gazul e cam la jumătate de preț fata de benzina. Eu personal cred ca nu merita, poate doar dacă ești taximetrist.

| AdiZNoni a răspuns:

Gazul se pune doar pe mașini cu combustibil pe benzină.

Montarea unei instalații pe gaz poate fi destul de scumpă, dacă nu ai de gând să păstrezi mașina un an sau chiar doi, nu se merită să îți pui o asemenea instalație pentru că nu îți vei scoate banii.

Consumul este mai mare decât cel de benzină, dar prețul gazului petrolier lichid (GPL) este considerabil mai mic.

De asemenea trebuie să ții cont de faptul că prețul GPL-ului este în creștere (media curentă la 2.50 pe litru) și că în curând nu se va mai merita să ai o instalație pe gaz.

Un alt lucru de care trebuie să ții cont este că GPL-ul trebuie să fie pus calumea ca să fie omologat. De asemenea, nu trebuie să te zgârcești la bani deoarece un sistem ieftin sau prost- montat poate duce la explozie în cazul unui accident din spate.

Rezervorul de gaz se montează în funcție de mașină și îți poate scădea considerabil spațiul de stocare (portbagajul).

Am auzit și zvonuri cum că instalația de gaz poate scădea puterea totală a motorului.

În concluzie, dacă te îngrijorează atât de mult consumul îți sugerez să cauți o mașină cu combustibil pe motorină (de preferabil un motor de 2.0 TDI dacă este vorba de o mașină cu greutate de 1300-1500 de kg) și de asemenea să mergi ușor cu mașina respectivă.