| AllexC a întrebat:

Salut. O mașina buna pana in 10.000 euro? Sa fie automata si fiabila, nu aș vrea sa am probleme cu ea. Pareri? Dau funda.

21 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa este, are dreptate cineva pe aici ce spune. Stringe bani si ia-ti o casa, ia un teren, acolo banii raman la fel sau se fac mai multi, cu masina, odata luata deja scade valoarea ei din mom cand ai dat banu pe ea.

Daca ai nevoie neaparat de masina, adica daca trebuie, nu se poate fara, atunci ia masina.

Masina fiabila, buna automata, inca nu exista, lucreaza astia la ele, cred cai vazut si tu ca au omorit si oameni pe strada cu tot cu asistentul uman linga.
Cred ca doresti o masina cu transmisie automata, sa nu mai schimbi tu vitezele, asta e alta poveste.

Mmasina sa fie buna si sa nu ai probleme, trebuie sa o cumperi noua, sau daca cumperi una folosita, trebuie verificata, condusa, vazuta, testata.
Nu poate spune nimeni masina X care este a cuiva si o vinde, ia-o ca sigur este buna, asa pe net.

Ca idee orice masina este fabricata este buna, daca nu era buna, nu o mai scoatea la vinzare fabricantul, nu o mai cumpara oamenii.

Felul cum intretin si folosesc uni oamenii masinile, aia face ca o masina sa se defecteze, sa aiba probleme.
Tu va trebuie sa gasesti acea masina care a fost condusa si intretinuta corespunzator de proprietar, asta e tot.

In rest ce povesti spun unia pe aici sau altii pe mai stiu eu unde, nu baga in sama, alea is chestii ce au vazut, sau aptit respectivii, daca au nimerit stiu si eu ce cazan de tuica, deja i se pune stampila pe acea marca de masina sau model, total gresit.

Cumpara ce iti place tie, mergi vezi cum arata la exterior, la interior mai multe masini, apoi vezi si tu care tiar fi pe plac.
Mie personal imi plac BMW, seria 3 in sus, X3 in sus dar toate dupa 2014 ca si an.
Mai imi plac Mercedes, clasa E in sus laughing alte marci, ar mai fi audi A4 in sus, VW pasat in sus.
Mai sunt si masinile coreene si japoneze, is ok si alea depinde si ce bani ai.
O alta idee, cauta sa cumperi o masina mai comuna, adica la care se gaseste piese mai usor pe acolo prin RO, sa nu trebuie sa stai sa astepti daca cumva ai nevoie de ceva piese mai stiu eu cit sa o aduca de pe Luna laughing.

| LoveSleep a răspuns:

A intrebat omul ce masina sa isi cumpere si acum trebuie sa dea explicatii unora care nu au vazut in viata lor 10.000 euro de ce vrea sa isi ia masina si nu casa.

| AllexC explică (pentru LoveSleep):

Ce să faci, mentalitate Românească. Nici nu mă pot supara, m-am obișnuit.

| Frank51 a răspuns:

Megane, clio sau camry.

| NLS a răspuns:

Am Astra K editie decembrie 2015, si din 2019 am avut 0 probleme cu ea, in afara faptului cs am pus o baterie noua.
Insa conduc in Germania, nu in Romania.
In Ro, parca nu as da mai mult de 6000e pe o masina, mai ales daca ai drumuri rele in zona.
Si la 6000, abia daca gasesti ceva automat din 2011.

| AllexC explică (pentru NLS):

Pai si eu tot in Germania locuiesc.

| Sophieka a răspuns:

Parerea mea e sa ti banii pentru un apartament / casa sau o afacere ori altceva mai util pe viitor.
Nu stiu ce e cu febra asta pentru masini bune sau smechere si scumpe cand majoritatea abia traiesc de pe o zi pe alta sau locuiesc cu parintii.

| ReddY25 a răspuns (pentru Sophieka):

Moda viitorului

| goguPatent a răspuns (pentru Sophieka):

Ce imi mai place cand isi dau unii cu parerea despre ce trebuie sa faca altii cu banii lor, ba mai mult ai si impresia ca stii nevoile omului. Si daca la 10.000 euro vorbim despre masini scumpe si smechere cred doar ca ai scris raspunsul asta ca te plictiseai.

| AllexC explică (pentru Sophieka):

Pai este o suma moderata pe care mi-o permit pentru o mașina.

| Sophieka a răspuns (pentru AllexC):

Dar macar o locuinta a ta personala ai?

| Sophieka a răspuns (pentru goguPatent):

Eu am vorbit din viata reala, ca o persoana independenta si ceva trecuta prin viata.
Da sunt, o gramada de masini "smechere" sau de prins bine in vazul altora pana in 10.000 de euro... Evident, second hand-uri, aduse de afara... Jucariile celor care si le-au permis cu adevarat si acum nu le mai vor si le dau celor de clasa a 2-a care vor si ei sa se simta cineva.

| AllexC explică (pentru Sophieka):

Eu nu vreau sa ma simt nimeni? Vreau sa-mi cumpar o mașina fiabila pana in suma de 10.000 euro, cu care sa-mi fac treaba, sa ma duc la munca, in concediu...Etc...Si nu aș lua una la 3000-4000 mii de euro sa stau cu ea numai in service. Ințelegeți dumneavoastra?

| goguPatent a răspuns (pentru Sophieka):

Si ai presupus tu ca omul vrea sa isi ia din 10.000 euro o masina sa epateze nu o masina de care sa se foloseasca zi de zi. Asa din experienta ta de viata nu?

| AllexC explică (pentru goguPatent):

Unii n-au ce face cu viața lor si dau sfaturi aici, care nici macar nu au legatura cu intrebarea mea?

| goguPatent a răspuns:

As lua un Megane. Motoarele de la Renault sunt suficient de fiabile.

| AmandinaDragan a răspuns:

Logan hidramat! ha ha ha. Cu 10.000 euro nici un scuter bun nu-ti iei.

| suntserios a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Eu nu as mai da sfaturi daca nu aș ști ce să scriu.

| ndrxw22 a răspuns:

Cauta pe autovit

| Surubelnita568 a răspuns:

As merge spre o coreeana cat mai noua si pe benzina (diesel-ul modern este mult prea problematic). Neaparat insa as evita masinile de import SH, mai degraba as alege una cumparata si utilizata in Romania, si asta pentru ca cele din import sunt de obicei masini cu vicii ascunse (sau reparatii serioase de tinichigerie), altfel nu ar fi rentabila afacerea...

| MoldoveanDaniel a răspuns:

Incearca pe www.webcar.eu ai de unde alege si sunt profesionisti, macar stii ca mergi la sigur, fara tzepe si ascunzisuri.