| GabrielzZ09 a întrebat:

Salut!
Tocmai ce mi-am cumpărat un golf 4 1. 9tdi ALH 90hp și aș dori să îl duc în mai mulți cai, ce aș putea să îi fac fără să schimbi multe piese la motor?(ex: turbina, injectoare)
Din auzitele unor amici am înțeles că pot câștiga câțiva cai din:
-soft 30hp+
-toba sport 15hp+
-filtre sport 10hp+
Dacă știți și alte metode vă rog să îmi spuneți și dacă sunt ok cele enumerate mai sus.
Mulțumesc frumoas!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din soft poti castiga pana la cei 30hp, dar toba si filtrele sunt vrajeli.
La VAG, turbinele nu prea "duc" nici macar soft stage 1. Fara turbo hibrid ori de pe un motor mai puternic (ARL sau ceva 2.0, 2.5...), nu stai linistit. Cu turbo, ax cu came de SDI, soft si alte mici artificii (nu stiu daca trebuie sa umbli la injectie), ajungi macar pe la 150cp si un cuplu bunicel.

| Sofer a răspuns:

Cu un soft o duci în 120 cp safe fără probleme și ai suficienta putere.

| VoidEternal a răspuns:

Nu-ți bate joc de mașină și de motorul ăla care e dintre cele mai fiabile. Te duci cu ea la curse? E o mașină care sa te duca din a în b, și dacă nu umbli la ea, o să te ducă mult și bine.

| GabrielzZ09 explică (pentru VoidEternal):

Am înțeles.
Mulțumesc mult pentru sfat!