| Dragosm19 a întrebat:

Salut TPU
Accident rutier
Mergeam regulamentar in localitate cu 50-maxim 60 la ora (condiții de ploaie, nici nu avea sens sa merg mai tare)
Dintr-odată, cineva din fata mea, nu bag mana in foc ca nu semnaliza, dar cel mai sigur nu, pentru ca mi-ar fi atras atenția, a făcut o buclă pe contrasens pentru a intra in curte pe partea drepta pe un pod(fara capre de pod, la fel de bine se putea face manevra si fara buclă), moment in care, totul fiind foarte din scurt, am frânat, am tras drepta de volan pentru a-l evita, si am intrat pe acostament, si bonus, respectivul nu numai ca nu a frânat, ci a intrat in aripa mea stânga cu bara lui fata, moment in care m-a propulsat direct in capra de pod
Cine este vinovatul?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia sau asigurarea ce a zis? Dacă omul a semnalizat eu zic că e vina ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El e vinovatul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu siguranta celalalt sofer, din situatia descrisa, pentru ca a intrat pe banda ta.
Mergi la politie si declara accidentul, nu sta la amiabile si intelegeri telefonice, ca trec alea 24h si ramai fara permis.

| goguPatent a răspuns:

Eu sunt extrem de curios ce motivatie are userul @sadrian46 pentru raspunul lui. Daca are.

| adryang78 a răspuns:

Din păcate, e vina ta. N-ai cum să dovedești că respectivul a semnalizat sau nu intenția de a face manevra, deci ești vinovat fiindcă n-ai adaptat viteza la condițiile de drum, până la limita evitării oricărui pericol.

| Sistemulxxl a răspuns:

El e de vina chiar si daca a semnalizat. Trebuia sa se asigure.

| Anonim90945 a răspuns:

Daca nu poti demonstra ca el nu a semnalizat atunci tu esti cel vinovat. Fiind ploaie trebuia sa ai si tu mai multa grija ca asa se intampla pe sosele dar acum nu stau sa judec. Atentie pe viitor, drumuri bune si o zii frumoasa!

| Dragosm19 explică (pentru Anonim90945):

Asa, si daca sa zicem ca a semnalizat, orucum a semnalizat drepta. Ce a cautat in stânga?