| Lawerence a întrebat:

Salut TPU!
Aseară am avut o primă experiență nasoală și doresc sa o împărtășesc cu voi.
Am intrat într-o localitate, mergeam regulamentar cu 50 km/h, era noapte, și deodată mi-a sărit un câine drept în față fără a avea posibilitatea de a evita impactul. Din păcate a murit. Dacă tăia soseaua pe drept probabil scăpa dar a intrat pe sosea și a venit drept spre mașina mea, probabil îl fugarea cineva, sau era speriat.
Mi s-a rupt sufletul, nu am mai pățit niciodată așa ceva.
Acum faptul este consumat, legat de condus, am greșit cu ceva? Viteza era regulamentară iar nici de volan nu putea trăgea brusc stânga sau dreapta având în spate alte mașini pentru că îmi puteam pune viața în pericol atât mie cat și celorlalți participanți la trafic.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu aveai ce face in asemenea situatie. Riscai sa provoci un accident mai mare daca faceai o manevra brusca pentru a-l evita.

| Lawerence explică (pentru darrio2007):

Mi-am îndoit numărul de înmatriculare. Știți cumva dacă trebuie sa fac ceva în situația aceasta? Sau pot lăsa plăcuța așa?

| darrio2007 a răspuns (pentru Lawerence):

Incearca sa o indrepti, atata cat iti permite.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca, putea fi un copil sau chiar un adult!
Mai ales pe timp de noapte, se observa greu persoanele nesemnalizate sau care circula neregulamentar!
Nu degeaba, in localitati viteza este limitata (50Km/h sau chiar mai mic).

| Lawerence explică (pentru Bula):

Asa este, ai dreptate. Eunici 50 km/h nu cred ca aveam, probabil si mai putin. Cu siguranta nu peste.

| CosteI22 a răspuns (pentru Bula):

Puteai fi tu, si ne scuteai pentru totdeauna de comentarii penibile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai procedat corect prin faptul ca nu ai incercat sa eviti din volan.
Daca masina a fost avariata dupa acel incident, normal ai obligatia de a declara accidentul in termen de 24 de ore de la data producerii.

| Frank51 a răspuns:

Eu am pățit asta cu restul animalelor, pisică, vulpe, căprioara, cal, și al dracul toate au scăpat cu viață, săraca bară de abia mai stătea la locul ei. Sincer n-aș fi avut remușcări happy

| Goete a răspuns:

Totul a depins de experienta ta si de situatia concreta, in mod sigur ai decis ceea ce ai considerat corect in acel moment.
Ideea e ca nu poti schimba trecutul si ai circulat la limita legala, cainele - saracul - te-a surprins si sunt situatii in care nu mai poti face nimic.
Treci peste asta desi si pe mine m-ar afecta chiar nefiind vina mea.

| yonycka16 a răspuns:

Îndreaptă plăcuța cât mai bine, deoarece, dacă poliția te oprește din motive de verificare și vede plăcuța șifonată, poate crea probleme, deoarece accidentul nu a fost sesizat.