| Ionutz_Minga_1993 a întrebat:

Am avut un accident nefericit.Mergeam pe banda I in conditii de ploaie si mi-a iesit in fata un vehicul Matiz albastru, am intrat in el cu frana la podea.

Acum respectivul nu imi ofer asigurarea pe motiv ca el ar fi vazut ca eu am venit de pe banda a2a si am intrat in el.

Din cate stiu eu, in legislatie scrie ca drumul cu prioritate are prioritate si punct. Eu oricum mergeam pe banda 1. Dar daca dumnealui declara varianta lui si eu pe a mea poate fi situatie de egalitate? Adica daca merg la politie si constant accidentul,va fi cuvantul lui contra al meu si nici o rezolvare? Eu nu cred.

Plus ca individul a vrut la inceput sa ofere asigurarea, dupa aceea a plecat si eu fiind bulversat nu am mai pozat numerele de înmatriculare. Am pozat doar buletinul.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar in expunerea situatiei de fapt. De unde ti-a iesit in fata cealalta masina?

| Ionutz_Minga_1993 explică (pentru Ioandelasal):

De pe un drum din dreapta mea, eu circulam pe drumul cu prioritate.

| Ionutz_Minga_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Eu circulam pe drumul cu prioritate, domnul a iesit de pe un drum din dreapta mea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionutz_Minga_1993):

Atunci respectivul este vinovat pentru neacordarea prioritatii.
Ia legatura cu el si spune-i ca daca nu se prezinta imediat pentru o constatare amiabila il vei reclama la politie, o sa primeasca o amenda mare si suspendarea permisului de conducere pe 90 de zile.
Si trebuie sa faci asta cat mai repede, accidentul trebuia raportat politiei in maximum 24 de ore.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul in care tu erai pe drumul cu prioritate, el nu s-a asigurat cand a intrat in trafic si este bune de plata!