| maruneakflorin a întrebat:

am achiziționat o masina iar fostul proprietar a scris in spatele certificatului înstrăinata către mine, aveam termen de 90 zile sa o trec pe mine dar n-am putu fiindca am plecat din tara iar cele 90 de zile au trecut, acum am venit in tara si am facut programare in februarie 2019, din cate stiu cu masina nu pot circula iar întrebarea mea este : o data ce am trecut in 2019 este nevoie ca fostul proprietar sa faca din nou actele? Sau nu mai este nevoie de el? ofer funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina nu a fost inmatriculata in termenul de 90 de zile atunci inmatricularea se suspenda si nu poti circula legal cu ea pe drumurile publice.
O vei putea inmatricula la data programata dar vei avea nevoie atunci de certificatul de atestare fiscala din partea vanzatorului, deoarece certificatul pe care ti l-a dat la data vanzarii deja a expirat.

| maruneakflorin explică (pentru Ioandelasal):

Ok,si mai sunt sanse ca eu sa circul cu masina pana la data programări daca fostul proprietar face din nou actele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru maruneakflorin):

Daca actul de vanzare-cumparare nu a fost folosit de fostul proprietar pentru scoaterea de pe numele lui a masinii si nici de tine pentru inscrierea masinii la organul financiar atunci se poate sa faceti un nou contract de vanzare-cumparare si vei putea circula legal cu masina inca 90 de zile de la data noului contract.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie sa refaci actele.
Singurul punct in care trebuie sa ai stampila din 2019, este pe fisa de inmatriculare. Acolo sunt doua vize, una de la primaria vanzatorului (aia va ramane cu data din 2018), iar cealalta trebuie sa fie de la primaria ta, in luna curenta inmatricularii. Deci trebuie sa mergi cu fisa in februarie 2019 la primarie, apoi te duci la inmatriculari.
Nu prea mai poti circula alte 90 de zile, daca instrainarea a fost declarata la primarii, masina deja este transmisa in sistemul informatic de la primaria vanzatorului catre primaria la care ai tu domiciliu, deci nu poate fi repetat procesul, decat daca i-ai vinde-o lui cu contract, astepti 30 de zile sa se transmita din nou, apoi ti-o vinde el inapoi, si mergi din nou la primarie sa o bagi la impozit. In plus, pe certificat s-a trecut deja data instrainarii trecute, nu ai de unde sa faci rost de alt certificat curat, pe care sa scrii noua data.
In trafic poti fi sanctionat de catre politisti, daca vad pe certificat instrainarea; iti retin atat certificatul, cat si placutele de inmatriculare, deci iti ridica de tot dreptul de a circula, esti nevoit sa chemi platforma dupa tine.