| Radutzu27 a întrebat:

As vrea sa cumpar un GPS, insa nu stiu cum e mai bine. Sa iau unul care are harti, dar este mai scump, sau unul fara harti si sa i le bag eu. Cat despre harti... imi puteti da un site de unde sa le descarc si imi poate explica cineva cum sta treaba cu instalarea hartilor va rog
Si o ultima intrebare. merita sa iau un GPS pentru tiruri... adica am vazut ca au toate chestiile pentru tir. tonaj, lungime, latime etc...
Dar nu am prea gasit GPS-uri pentru masini normale cu ecran de 5 inch, pentru ca vreau sa aiba ecranul de macar 4 inch... si sa nu depaseasca. 300 lei happy

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

GPS-urile pentru camioane, costă mai mult de 300 de lei, costă câteva sute de euro.
Uite unul standard cu ecran de 5 inch.
http://www.pcgarage.ro/navigatoare/serioux/globaltrotter-6600dvr/

| Bogdy997 a răspuns (pentru 0rlando):

Am luat eu GPS Serioux de vreo 340 lei, a fost si inlocuit(tot un model foarte asemanator), si sincer, nu sunt prea multumit. laughing

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cumpara o chinezarie cu ecran de 5 inch si fara soft si instalezi igo pe el. Gasesti si soft si harti actualizate pentru el pe http://www.gpszone.ro
Asa o scula cred ca gasesti sub 300 RON.
Programe care sa accepte modul "camion" sunt indispensabile daca conduci unul pentru ca te ruteaza in consecinta. N-am testat dar probabil ca te ruteaza si in functie de greutate.
Oricum iti trebuie un adaptor gen "bricheta" de la 24V la mini USB pentru ca aparatele vin cu alimentator de la 12V, pentru autoturisme si utilitare usoare (cat. B).

| AgathaRo a răspuns:

Salut incearca gps-ul Becher majoritatea au modul pentru camioane insa ea costa mai mult.150~200 euro unul de Doamne ajuta.

| danishor a răspuns:

Cumpara un thomstone are hartile originale la cumparare si inca 5 ani pentru upgrade

| Bogdy997 a răspuns:

Cel mai bine iti cumperi de la un poducator dedicat pe latura GPS, cum ar fi Garmin, Mio, Smailo sau Evolio. Si daca o sa dai un pic mai multi bani, da macar sti ca face ce trebuie si nu te duce pe camp. happy